Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Menší požáry v Českém Švýcarsku jsem založil, ten velký ne, tvrdí podezřelý

Jiří Lobotka (vpravo), obviněný v souvislosti s loňským požárem v Národním parku České Švýcarsko, přichází v doprovodu stráže do soudní síně Krajského soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl o prodloužení jeho vazby. (28. listopadu 2023) foto: ČTK

Ústecký krajský soud prodloužil vazbu muži obviněnému ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko v létě 2022. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení. Rozhodnutí o vazbě je pravomocné. Bývalý dobrovolný strážce parku trvá na tom, že velký požár nezpůsobil, doznal se však založení menších požárů na území rezervace.
  12:37

Prodloužení vazby navrhl státní zástupce. „Soud akceptoval plně moje důvody,“ řekl žalobce Tomáš Skála. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost. Podle Skály se obviněný vyjadřoval k dané věci, ale protože šlo o neveřejné zasedání, ponechal ho státní zástupce bez komentáře.

Obhájce Vít Pavko navrhl propuštění muže z vazby. „Obviněný ví o důvodech vazby, ví, pro co je stíhán, a je srozuměn s tím, že vazba bude pokračovat,“ řekl advokát novinářům. „Klient se vzdal práva stížnosti (proti prodloužení vazby), a to i za osoby blízké,“ uvedl.

Trestnou činnost zprvu obviněný podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával, posléze však vždy prostřednictvím svého obhájce novinářům vzkazoval, že velký požár v národním parku nezpůsobil. Podle vyšetřovatelů zapálil muž následně v dubnu 2023 na Děčínsku rozhlednu nebo posedy.

„K tomu se doznává, jedná se o nějaké zapálené krmelce a podobně,“ řekl v úterý Pavko.

Podle vyšetřovatelů způsobil muž všemi svými činy škodu 350 milionů korun. Dozorující státní zástupce pro něj v podané obžalobě navrhuje trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě. „Soud se snaží vycházet vstříc s tím, že hlavní líčení nařídí už na květen,“ uvedl Pavko.

Požár vypukl předloni v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes tisíc hektarů. Likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní šest tisíc hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí.

U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Hasiči museli evakuovat obyvatele několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

24. července 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,