Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při hašení požáru roubenky zemřel dobrovolný hasič, zřítil se na něj strop

Česko

  12:17aktualizováno  13:20
Dobrovolný hasič zemřel při likvidaci požáru domu v Novém Boru - Arnultovicích na Českolipsku. Při hašení na něj spadl strop a způsobil mu smrtelné zranění. Policie se také obává toho, že v domě byl v době požáru jeho třiasedmdesátiletý spolumajitel.

„Bohužel mohu potvrdit úmrtí hasiče na místě. I přes veškerou snahu našeho týmu, který byl na místě a několik desítek minut prováděl resuscitaci, musel lékař konstatovat smrt,“ potvrdil mluvčí záchranářů Michael Georgiev a vyjádřil soustrast rodině i hasičovým kolegům. „Jeho smrt zasáhla složky IZS,“ dodal Georgiev.

Hasič sloužil u jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na něj zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili a okamžitě zahájili resuscitaci, která ale nakonec nebyla úspěšná.

Na tragickou událost reagoval ministr vnitra Vít Rakušan. „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo, a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým,“ vyjádřil lítost Rakušan, ke kterému se přidali generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček, krajský ředitel Jan Hadrbolec a v neposlední řadě i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Za posledních deset let v České republice přišlo o život při zásazích u požárů celkem 6 dobrovolných a 3 profesionální hasiči.

Hasiči nemohou do domu

Oheň už se podařilo lokalizovat, hasiči se ale nemohou do domu dostat, protože některé části hrozí zřícením. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají.

„Nemůžeme vyloučit, že se v tom shořelém domě v době požáru nacházel spolumajitel, nikdo ho neviděl v okolí. V domě bydlel a příliš ho neopouštěl. Proto je podezření, že při požáru zemřel,“ sdělila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ohledání místa požáru bude podle ní možné provést, až místo vychladne. „Předpokládáme někdy v odpoledních hodinách nebo v podvečer, s sebou vezmeme i psa na vyhledávání akcelerantů hoření,“ dodala Baláková.

Požár roubenky byl na operační středisko hasičů nahlášen krátce po tři čtvrtě na pět.

„Při příjezdu jednotek na místo byla požárem zasažena značná část podkroví. K hašení byly nasazeny tři vodní proudy a vysokotlaké hasicí a řezací zařízení CCS Cobra, kterým si hasiči ochlazovali spodní část domu. Byl to samostatně stojící objekt obklopený stromy, hasiči ochlazovali i okolí, aby se oheň na stromy nerozšířil,“ řekl mluvčí hasičů Jakub Sucharda. Objekt je podle něj členitý, dohašování tak bude ještě nějakou dobu trvat.

V souvislosti s ochlazováním hasiči očekávají, že podobných požárů může přibývat.

„Lidé víc topí a projeví se to právě v případech, kdy jde o starší objekty, které to nemají úplně podle norem a nemají dobře vyřešené stavební konstrukce a hlavně topeniště, kamna a podobně,“ zmínil Sucharda.

Zatím ale nějaký skokový nárůst počtu požárů nezaznamenal. „Ještě není taková zima a lidé jsou vystrašení energetickou krizí, takže šetří. Dá se ale předpokládat, že pokud bude tuhá zima, tak požárů bude určitě přibývat,“ dodal mluvčí hasičů.

Autoři: ,