Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Požárnice z kanceláře

Česko

V České republice a nejspíš i v celé Evropě existuje jen jediná ředitelka hasičského záchranného sboru. Tou je Jarmila Čičmancová ze Zlínského kraje. Hasiči jsou na ni hrdí.

* LN Aktivní hasič je jedno z mála povolání, které ještě nevykonávají ženy. Jak k tomu přistupujete?

V řadě zemí tuto činnost vykonávají i ženy. Můj názor je, že zásah by ženy skutečně neměly dělat. Je to fyzicky i psychicky náročné. Nechci tím říct, že by to ženy nezvládly, ale přece jenom ti chlapi jsou k tomu více předurčeni.

* LN Tedy se nebudete zasazovat o to, aby byly ženy u výjezdů?

Nejsem toho zastáncem. Možná jsou ženy, které se na to cítí a chtěly by to dělat, ale myslím si, že to jsou vyloženě výjimky.

* LN Ženy mají podle zákoníku práce zakázanou těžkou fyzickou práci v dolech. U hasičů by taky nestačily silou?

U zásahu je to především fyzická práce. Je to náročné i z toho pohledu, že služba je standardně čtyřiadvacetihodinová. Této službě by se muselo přizpůsobit např. i sociální zázemí. To je samozřejmě jednoduchá záležitost, která by se dala vyřešit. Já si ale myslím, že fyzická a psychická námaha je značná. Je dáno předpisy, že ženy by neměly zvedat břemena těžší než patnáct kilogramů. Jinak neexistuje předpis, který by zakazoval, ženám vykonávat tuto práci. Je to o přijímacím řízení a kdyby splnily všechny podmínky, asi by práci mohly vykonávat.

* LN Teoreticky to není nemožné, ale žádná taková žena není. To se nepřihlásila?

Nebo se hlásila, ale nesplnila podmínky přijímacího řízení.

* LN To jsou dost obtížné testy i pro muže. Máte do nich pravomoc zasahovat?

Pokud máte na mysli testy fyzické zdatnosti, pak ty jsou stanovené celorepublikově. Předpisem jsou dány kategorie podle věku a podle služebního zařazení pro muže a pro ženy. Pravomoc zasahovat do nich nemáme.

* LN Například zdravotní způsobilost je opravdu hodně přísná. Divili se nad ní i lékaři. Proč tomu tak je?

Zdravotní způsobilost musí být vysoká. Stanovují ji právě lékaři podle požadavků na fyzickou a psychickou zátěž. Pokud má u nás člověk pracovat, musí být zdravotně způsobilý, jinak to nejde.

* LN I podpůrný personál musí podstoupit testy?

Pokud jsou to příslušníci, pak ano. Pokud jsou to občanští zaměstnanci, pak ne. Občanští zaměstnanci vykonávají pracovní poměr podle zákoníku práce a příslušníci podle zákona o služebním poměru.

* LN Vy jste testy podstoupila?

Ano. Ovšem před dvaceti lety, kdy jsem nastupovala ke sboru, byly nastaveny trochu jinak než dnes. Každoročně se ale musí prokázat fyzická způsobilost, tedy ji prokazuji i já.

* LN Z určitého úhlu pohledu jste průkopnice. Jste první ženou na tak vysokém postu v novodobé hasičské historii. Cítíte tlaky být lepší než ostatní?

Vím, že mám určité rezervy v odbornosti, protože jsem původně ekonom. I když jsem byla v této organizaci a dotýkaly se mě záležitosti „hasičiny“, přesto je nemohu znát úplně dopodrobna. Jsou tady ale velice schopní a spolehliví lidé, se kterými odborné stránky vždycky mohu konzultovat a společně řešit. Nikdo nemůže vědět všechno.

* LN Jak vás přijalo mužstvo?

Necítím žádné negace. Chovají se ve vztahu ke mně velice příjemně. Nemám žádný špatný pocit.

* LN Když jste zjistila, že tento post získáte, pátrala jste, jestli byla v minulosti nějaká jiná žena stejně vysoko?

Přiznám se, že jsem se o to nezajímala. V tomto období v loňském roce mě ani nenapadlo, že by bylo něco takového možné a že bych se na takovou funkci mohla hlásit. Už nejsem nejmladší a po celou dobu své kariéry u sboru jsem spolupracovala se svým předchůdcem. Spolupráce byla vždy dobrá a nenapadlo mne, že služební poměr ukončí tak brzy. To, že se tak rozhodl, bylo nejen pro mne velkým překvapením. Nejdřív jsem o přihlášení do výběrového řízení ani neuvažovala.

* LN Stanovila jste si nějaký cíl, kterého chcete dosáhnout?

Chtěla bych, aby „hasičina“ nezůstala stát na jednom místě, aby kvalita technického a personálního potencionálu šla pořád dál, aby se vývoj v žádném případě nezastavil. Chtěla bych také, aby naši lidé měli dobrý pocit z dobře vykonané práce, z toho, co dělají a rádi chodili do práce.

* LN Čekají vás nepopulární kroky, jako snižování nákladů...

To nečeká jenom hasiče. Já doufám, že to nebude tak razantní. Myslím si, že to, co bude, jsme schopni nějak zregulovat různými úspornými opatřeními uvnitř organizace, například šetřením energiemi. Občané určitě nepoznají tato úsporná opatření na kvalitě ani na kvantitě zásahů.

* LN Četl jsem, že se budete snažit hledat finanční zdroje jinde než ve státní správě. Co jste tím myslela?

Když jsem končila doktorské studium, moje práce byla zaměřena na optimalizaci zdrojů financování hasičských záchranných sborů. V této práci jsem se dotkla i problému, kdy státní rozpočet nemusí vždy stačit financovat veškeré výdaje, proto je potřeba hledat jiné zdroje a ty rezervy určitě jsou. Například u pojišťoven, v rozpočtech obcí, krajů... A samozřejmě existují sponzorské dary, pokud by se i tato sféra rozeběhla, proč ne.

* LN Máte třeba nabídky na sponzorování hasičů?

Samy firmy se nehrnou. Vždycky musíte nějakou firmu oslovit; sponzory pak získáváme většinou na úhradu výdajů spojených s organizováním soutěží v požárním sportu apod.

* LN U hasičů jste od roku 1987 a celou dobu na různých ekonomických postech. Jak to, že jste vydržela u hasičů i po revoluci? Neměla jste chuť přejít do podnikatelské sféry?

Taky mě to napadlo. Ale práce u hasičů mě bavila. Ne jenom ve vztahu k ekonomice, která se také vyvíjela. Uvažovala jsem o tom, ale nakonec převážila práce pro hasiče.

* LN Co je na ní tak zajímavého z ekonomické stránky?

Je to ten pocit, že i když jste v kanceláři, pomáháte. Jste v pozadí, není vás vidět, přesto pomáháte. Nepomáháte přímo na místě zásahu, ale vykonáváte službu pro hasiče, aby se mohli plně soustředit na zásah. To znamená zabezpečit veškeré zázemí, nakoupit např. ochranné oděvy, techniku, zabezpečit další služby, které jsou nezbytné pro jejich výkon. To jsou záležitosti, které někdo dělat musí. Člověk má pocit sounáležitosti.

* LN Co je jádrem vaší práce teď?

Především komunikace. Komunikace jak k vlastním lidem uvnitř organizace, tak navenek. Nejsou jenom hasiči. Existuje integrovaný záchranný systém, se složkami jako je Policie ČR nebo Zdravotnická záchranná služba je potřeba komunikovat. A nejen s nimi, velice úzká spolupráce je se Zlínským krajem, hejtmanem, starosty obcí, Sdružením dobrovolných hasičů a dalšími organizacemi.

* LN Když vás představovali, tak jste říkala, že budete mít jako žena výhodu?

Ženský pohled je trošku jiný. Nechtěla jsem říct, že by byl výhodou. Žena se na spoustu věcí dívá takovým citlivějším pohledem. Tak jsem to měla na mysli.

* LN Z vašich odpovědí mi vyplývá, že je poměrně přirozené, aby hasičům šéfovala žena. Opravdu jste neměla problém? Například vyšel článek s nadpisem „Muži pod pantoflem“.

To už je asi ta novinářská hantýrka. Já funkci neberu jako „muži pod pantoflem“, ale ani ženy pod pantoflem, jedná se o partnerskou spolupráci. V operačním řízení nastupuje velitelská funkce, tam se nediskutuje, ale v organizačním řízení jsme partneři. Neberu nikoho, že je pod pantoflem a oni, myslím si, to také tak neberou. Aspoň doufám.

***

Zákulisí Jarmily Čičmancové

CV

Vzdělání:

SPŠ stavební ve Valašském

Meziříčí,

VŠB-TU Ostrava, fakulta

ekonomicko-inženýrská,

absolvovala i doktorské studium

Praxe:

Celý profesní život se pohybuje

v oblasti ekonomiky, od roku 1987

v profesionální požární ochraně na

území okresu Vsetín opět

v ekonomice a od 1. 1. 2001 jako

náměstek krajského ředitele pro

úsek ekonomiky Hasičského

záchranného sboru Zlínského kraje

se sídlem ve Zlíně. Od roku 2008

ředitelkou.

Pracovní den

Vstávám o půl šesté a zhruba půl

hodiny cvičím. Když nemusím,

nejezdím do práce autem. Jedu raději

na kole, nebo jdu pěšky. Během dne

neustále řeším různé záležitosti,

absolvuji jednání, pracovní schůzky.

Čas na klidnou práci mám až po

druhé hodině odpoledne.

Autor: