• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Pozor na čočky koupené na internetu

Česko

Koupit kontaktní čočky přes internet je jistě daleko pohodlnější než vysedávat hodiny u lékaře. Jenže pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“ platí při výběru čoček dvojnásob.

Špatný rozměr, nevhodný materiál, nedostatečná péče, zanedbání kontrol u lékaře a přenášení. To všechno zmiňují odborníci na kontaktní čočky neboli kontaktologové, když hovoří o volném prodeji čoček přes internet nebo o pultovém prodeji bez asistence odborníka. Koupit čočky vsedě u počítače totiž není žádný problém – jsou vedeny jako „prostředek zdravotnické techniky“, k jejich koupi tedy návštěva u lékaře není nutná. Jenomže podle prezidenta České kontaktologické společnosti MUDr. Pavla Rezka vzniká až 90 % komplikací při nedodržení zásad bezpečného nošení čoček.

Koupí kontaktní čoček mimo odborná pracoviště si navíc nepomůžete ani finančně. Ošetření komplikací spojených s nevhodnými čočkami si totiž každý musí zaplatit sám, zdravotní pojištění se na tyto problémy nevztahuje.

Nějakou refrakční vadou, tedy dalekozrakostí, krátkozrakostí nebo astigmatismem, trpí asi 40%české populace. Většina z těchto lidí nosí brýle nebo kontaktní čočky. S těmi má desetiletou zkušenost i 26letá studentka Lenka. Až do doby, než si svou oční vadu, krátkozrakost, nechala odstranit laserovým zákrokem na rohovce. Ani ona by si po svých zkušenostech nekoupila čočky na internetu.

Brýle versus čočky

„Protože čočky nosíte přímo na povrchu oka, počet dioptrií kontaktních čoček se může od těch, které jste měli na brýlích, lišit. Navíc při koupi po internetu nemusíte odhadnout materiál. Jeden ze dvou materiálů čoček, které jsem zkoušela, mi hodně neseděl,“ vypráví Lenka. Dívka nosila nejprve čočky pro roční používání, které tehdy – než dostala od rodičů speciální strojek na čištění čoček – každý večer vyvářela. Poté si pořídila čočky dražší, „třicetidenní“. I ty si každý den po dobu jednoho měsíce vyjímala, ovšem jejich výhodou bylo, že je nemusela vyvářet. Na čištění stačil speciální roztok a jednou za 14 dní čisticí tableta. Díky kratší trvanlivosti se v čočkách také neusazovalo tolik nečistot. Po letech nošení ovšem začaly její oči na cizí předmět reagovat podrážděně. „Měla jsem otlaky, každý večer jsem si musela oči prokapávat kapkami, protože jsem cítila, jak jsou vysušené. Čím víc se blížila doba expirace čoček, tím bylo jejich nošení nepříjemnější,“ vzpomíná. Její starosti se zrakem ukončila až zmíněná operace, po níž nemusí nosit ani brýle, ani kontaktní čočky.

Klimatizace – nepřítel očí

Kontaktní čočky a péče s nimi spojená samozřejmě může mnohé z těch, kteří je nosí, za nějakou dobu odradit. Jak však připomíná primář Očního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Novák, mezi častá nedorozumění patří odmítnutí čoček s argumentem: „Kdysi jsem je zkoušel a vím, že je nesnáším“. Od doby prvního pokusu je totiž na trhu již xtá generace čoček, a nelze tedy vyloučit, že moderní čočky nových tvarů, jiných materiálů a optických vlastností už dotyčnému vadit nebudou. „Ideální čočka musí být propustná pro kyslík a musí mít dostatečný obsah vody,“ říká Petr Novák. Jak ale připomíná Pavel Rezek, u moderních silikon-hydrogelových čoček je naopak nižší obsah vody výhodou, protože zaručuje právě vyšší propustnost pro kyslík. „S takovou čočkou můžete i usnout nebo ji nosit několik dní bez výměny,“ dodává doktor Novák. Tedy alespoň tehdy, dodržujeteli základní hygienická pravidla. „Právě jejich porušení může vyústit ve zdravotní problémy: od banálních zánětů spojivky až po zánět rohovky,“ varuje Petr Novák. Kontaktním čočkám nenahrává ani časté cestování letadlem, jízda autem nebo práce v klimatizované kanceláři. „Ta totiž produkuje nepřirozeně suchý vzduch. Kontaktní čočky ale naopak potřebují vlhké prostředí,“ vysvětluje primář Novák. Nelibé pocity můžeme alespoň zmírnit kapáním zvlhčujících kapek určených pro kontaktní čočky, nebo lipidovým sprejem, který se stříká na zavřená víčka. Sprej stabilizuje tukovou vrstvu slzného filmu, a zabraňuje tak jeho odpařování.

***

Kam nechodit s čočkami

Vyhněte se sauně, chlorovanému bazénu a prašnému prostředí.

Co potřebujete znát o kontaktních čočkách

KDY A JAKÉ ČOČKY?

* „Čočkový režim“ a jejich druh si zvolí pacient podle svých potřeb po dohodě s kontaktologem. Pro lidi s krátkozrakostí či dalekozrakostí, kteří nosí čočky jen občas, jsou nejvhodnější čočky jednodenní. Po použití se tyto čočky vyhodí.

* Kdo čočky využije častěji, může sáhnout po těch pro denní nošení. Večer se vyčistí a vydezinfikují a jsou připravené na další den. Nosí se po dobu dvou týdnů či měsíce a poté se nahradí novým párem. * Čočky pro prodloužené nošení můžeme v oku nechat i několik nocí.

NA DÁLKU, ČI NA BLÍZKO?

* Jednoohniskové čočky korigují vidění obvykle pouze do dálky.

* Multifokální čočky umožňují pohodlné vidění na blízko a současně do dálky s jedněmi čočkami.

* Torické čočky kromě krátkozrakosti a dalekozrakosti korigují i astigmatismus (vadu, kdy kvůli nerovnoměrnému zakřivení rohovky vidíme zkresleně na všechny vzdálenosti).

* Čočkami se dá řešit také vetchozrakost – neschopnost zaostření do blízka, které nastupuje kolem 45. roku. V tomto případě je možné použít multifokální čočky, které zaostřují do dálky a do blízka, nebo čočky monofokální s tzv. technikou monovision. Při ní se jedno oko koriguje do blízka, druhé do dálky.

BAREVNÉ ČOČKY

Barvené kontaktní čočky mění barvu duhovky, popř. její vzor. Zabírá-li vzor většinu čočky, může zužovat zorné pole.

KOLIK STOJÍ?

* První vyšetření se zácvikem aplikace čočky: asi 400 Kč

* Čočky na denní výměnu: asi 800 Kč/30 ks

* Na měsíční výměnu: asi 1200 Kč/6 párů (balení tedy vydrží v optimálním případě půl roku)

* Čočky na nonstop měsíční nošení asi 2200 Kč/6 párů Jde o orientační ceny, které se mohou lišit dle prodejny

O autorovi| Hana Slívová, redaktorka LN

Autor: