Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pozor na exekuci

Česko

Náš současný právní systém umožňuje věřiteli dostat své peníze z dlužníka různými způsoby. Buď bude částku vymáhat prostřednictvím soudu - takzvaným výkonem rozhodnutí - nebo pomocí exekutora

Co je pro věřitele výhodnější? Pro soudní výkon rozhodnutí musí znát majetek dlužníka. Naproti tomu exekutor si to zjistí sám, zvolí si způsob vymáhání a ještě si k tomu slušně vydělá, což ho motivuje k efektivní práci. Exekuce je proto oblíbený způsob, jak přitlačit dlužníka ke zdi.

Vše začíná exekučním řízením. Na jeho začátku stojí pravomocné soudní rozhodnutí v podobě například rozsudku nebo platebního rozkazu. Jde o takzvaný „exekuční titul“, na jehož základě věřitel podá návrh na nařízení exekuce. Věřitel si potom může vybrat libovolného exekutora z České republiky a zaplatí mu zálohu.

Jak bude exekutor dluh vymáhat, záleží čistě na něm. Způsoby jsou v podstatě tři: srážkami ze mzdy a jiných příjmů, stržením z bankovních účtů, účtů spořících, pojistek, stavebního spoření i penzijního připojištění a nakonec prodejem movitého či nemovitého majetku (včetně cenných papírů, podniku a podobně).

Dlužník však musí být o zahájení exekučního řízení vždy vyrozuměn. Zprávu může dostat poštou nebo do vlastních rukou. V případě nevyzvednutí se po deseti dnech oznámení o nařízení exekuce jednoduše považuje za doručené. V té chvíli může exekutor zablokovat majetek a účty dlužníka.

Nemohou odnést vše, nechají věci pro základní obživu Co se dá proti exekuci dělat? V prvé řadě, pokud se exekutor dostane do vašeho bytu (a to může udělat i ve vaší nepřítomnosti s pomocí zámečníka), nesmí si odnést všechno. Zůstat vám musí věci potřebné pro základní obživu a k plnění pracovních úkonů, konkrétně například běžné oblečení, zdravotnické potřeby a hotovost do částky jeden tisíc korun.

Přijít byste neměli ani o snubní prsteny. Posouzení je však zejména na exekutorech a ti bývají velice přísní. Co přesně vám exekutor vzít nesmí, není zákonem jednotlivě vyjmenováno. Nejvyšší soud tak v jednom případě potvrdil rozhodnutí nižších soudů o prodeji sedací soupravy, barevné televize, nástěnných hodin a skříně v dražbě.

Pokud se vám postup exekutora nelíbí, můžete se odvolat. Máte možnost také protestovat proti osobě exekutora, pokud prokážete jeho předpojatost. Můžete namítnout i neoprávněnost nákladů vyčíslených exekutorem. Všechny takové kroky ale zvyšují náklady na exekuci. A ty nakonec uhradí stejně dlužník.

Jestliže vy nedlužíte nic, ale trvalý pobyt má u vás zadlužený příbuzný a exekutor odnese vaše věci, nezbyde vám než podat tak zvanou vylučovací žalobu.

Stěžovat si můžete například u Exekuční komory Chcete-li dál vyjednávat o zastavení exekuce nebo splacení dluhů, musíte kontaktovat věřitele. Exekutor přichází proto, aby získal peníze, nikoliv proto, aby vyjednával. Soudu lze také navrhnout odklad exekuce, a to zejména tehdy, pokud se dlužník dostane do problémů se splácením kvůli zdravotním problémům.

A nakonec - na exekutora si můžete stěžovat, a to buď na ministerstvu spravedlnosti nebo u Exekuční komory. U té se však vtírá otázka, jestli hlídač dokáže ohlídat hlídače. Exekuční řízení skončí ve chvíli, kdy dlužník uhradí veškeré pohledávky vůči věřiteli. Mezi peníze, o které přijde, patří nejen původní dluh s úroky z prodlení, ale také náklady spojené s exekučním řízením, náklady věřitele a exekutora. V nich je zahrnuto poštovné zaplacené exekutorem, náklady na cestu za věřitelem, převoz majetku atd.

Odměnu exekutorovi platí věřitel. Minimum je 3000, do výše tří milionů si exekutor vezme patnáct procent z dlužné částky. S rostoucí vymáhanou částkou pak procentní podíl klesá. Pro nepeněžní pohledávky stanoví exekuční řád paušální částky - například 10 000 korun za každou vyklizenou nemovitost, stavbu, byt nebo místnost.

Exekuční řád rovněž umožňuje, aby si exekutor a navrhovatel písemně sjednali smluvní (tedy netarifní) odměnu za provedení exekuce. To všechno motivuje exekutora k tomu, aby vymohl co možná nejvyšší část dluhu, protože podle toho dostane svoji odměnu. Exekutorská komora uvádí úspěšnost exekuce šedesát procent při vymáhání částek do 100 tisíc korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!