Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

PPF uspěla, úřad pozastavil ekozakázku

Česko

BRNO Antimonopolní úřad pozastavil miliardovou zakázku na sanaci ekologických škod. Vydal o tom na návrh konsorcia PPF Advisory předběžné opatření. Uvedl to předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Ministerstvo financí říká, že rozhodnutí očekávalo a respektuje. „Vyhověli jsme konsorciu PPF, které se obávalo, že by ministerstvo financí v zakázce činilo další kroky a otevřelo dataroom, ke kterému by konsorcium nemělo přístup,“ řekl Rafaj. Podle něj vydání předběžného opatření nijak nepředjímá rozhodování ÚOHS v otázce, zda bylo vyloučení PPF Advisory z tendru ministerstvem financí správné, či nikoliv. „Tuto otázku se budeme snažit vyřešit v nejbližších týdnech,“ dodal Rafaj. Termín na podání nabídek se nyní podle něj posune ze 7. prosince až na příští rok. „Předpokládám, že nový termín pro podání nabídek připadne nejdříve na jaro příštího roku, spíše ale později,“ dodal.

PPF rozhodnutí ÚOHS přivítala. „Věříme, že jde o první důležitý krok na cestě k opětovnému návratu našeho konsorcia do soutěže, tak aby mohla být skutečnou soutěží mezi relevantními zájemci, kteří nabídnou pro stát nejvýhodnější cenu,“ řekl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Antimonopolní úřad se vyloučením konsorcia zabývá od srpna. Z tendru bylo sdružení vyloučeno už podruhé. V prvním případě antimonopolní úřad sdružení loni v říjnu vyhověl a vrátil jej do hry o zakázku. Ministerstvo financí sdružení vyloučilo podruhé letos v červenci. V tendru tak zůstali tři uchazeči. O vyloučení sdružení PPF ze soutěže rozhodl ještě ministr financí Eduard Janota. Rozhodnutí kabinetu v demisi tehdy kritizoval nastupující premiér Petr Nečas.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!