Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Práci najde agentura

Česko

Většina studentů si přivydělává nekvalifikovanou prací.

Poptávka je ovšem i po mladých programátorech a překladatelích.

Studentské agentury, pracovní portály nebo třeba školní nástěnka. Možností najít si brigádu je dost a studenti je hojně využívají. Hlavní nápor prácechtivých studentů očekávají agentury zprostředkovávající brigády krátce po začátku školního nebo akademického roku. „Studenti si většinou nejdřív zjistí rozvrh a srovnají si v hlavě, jak na tom budou s časem. Pak se hned začnou rozhlížet po nějaké brigádě,“ říká Soňa Navrátilová z pracovní studentské Agentury Persea.

Průměrná mzda se v Praze podle Navrátilové pohybuje mezi sedmdesáti a sto korunami hrubého. Nejčastěji si ji studenti vydělají za pokladnou, ve skladě nebo v administrativě. Snad ještě o něco více než na běžném pracovním trhu se v nabídce brigád projevuje rozdělení práce podle pohlaví. „Pro holky jsou hlavně administrativní práce, práce v recepcích nebo pomocné práce ve skladech kosmetiky. Kluci pracují nejčastěji manuálně ve skladech a dělají fyzicky náročnější práce, najdou se pro ně ale i kvalifikovanější brigády. Zájem je třeba o studenty ČVUT, kteří umějí pracovat s počítači na vyšší úrovni. Ti si pak můžou vydělat i sto dvacet korun za hodinu,“ říká Navrátilová. Studenti musí ale počítat s tím, že ze slíbené mzdy jim bude sraženo zákonné pojistné v celkové výši 12,5 % a dále daň v závislosti na výši celkového měsíčního příjmu a na výši daňových slev. Pro uplatnění slev je potřeba předložit potvrzení o studiu a podepsat prohlášení k dani z příjmů.

Agentura vyřídí administrativu Studentské pracovní agentury nabízejí převážně jednorázové nebo krátkodobější brigády. Student se stává zaměstnancem agentury, která ho konkrétním firmám „půjčuje“ – jedná se o tzv. dočasné přidělení zaměstnance k výkonu práce. Díky tomu je možné domluvit si práci okamžitě a začít pracovat bezprostředně po první návštěvě agentury, třeba ještě v ten samý den. Stačí přinést s sebou do agentury občanský průkaz, potvrzení o studiu a kartičku zdravotní pojišťovny. Veškeré personální a mzdové otázky řeší agentura sama, studenti si pak do ní chodí i pro výplatu.

„Výhodou práce přes agenturu je poměrně bohatá nabídka různých brigád a jistota, že za odvedenou práci dostanete včas zaplaceno,“ říká Michal Dvořák, student Vysoké školy ekonomické v Praze. „Horší ale je, že agentury nabízejí hlavně podřadnější práce. Není na škodu si je zkusit, člověk si pak víc váží lidí, kteří manuálně pracují celý život, pozná jiný svět a je rád, že může studovat. Z finančních důvodů a kvůli získání praxe jsem si ale nakonec našel přes známé stálou práci na poloviční úvazek,“ dodává Michal.

Krátkodobé brigády zprostředkované agenturou využívala i Hanka Suchánková, studentka humanistiky z Univerzity Palackého v Olomouci: „S tímhle typem brigád nemám moc dobré zkušenosti. Platy jsou nízké, v Olomouci se běžně pohybují kolem padesáti korun na hodinu, někdy je to i méně. Jde přitom o ty nejhorší práce, které normální zaměstnanci nechtějí dělat.“

Ať už agentura brigádu pouze zprostředkovává, nebo přímo nabízí, neměla by po studentovi za svou činnost chtít žádný poplatek ani srážku ze mzdy. Provizi účtuje pouze zaměstnavateli, a to odděleně od mzdy brigádníků, která musí být ze zákona minimálně srovnatelná se mzdou stálého zaměstnance vykonávajícího obdobnou práci.

Vedle manuálních prací je především mezi studenty vysokých škol zájem o pozice vyžadující odborné znalosti nebo výbornou znalost jazyků. Nejenže může být taková brigáda příjemnější a lákavější co do získání praxe a zkušeností v oboru, ale bývá i podstatně lépe placená. Dobrá práce se špatně hledá Zatímco skladník si vydělá sedmdesát až osmdesát korun, lektor jazyků nebo programátor může počítat s dvojnásobkem. Sehnat takovou práci ale není jednoduché. Úspěch při hledání může přinést přímé oslovení firmy.

To je i příklad Moniky, studentky francouzštiny na pražské filozofické fakultě: „Chtěla jsem pracovat jako překladatelka nebo tlumočnice, a tak jsem poslala svůj životopis do několika překladatelských firem. Z jedné se mi ozvali, a i když mi zpočátku nabídli málo peněz, přijala jsem. Honoráře mi postupně zvyšují a práce mě baví.“

Další možností, jak sehnat práci ve studovaném oboru, je účast na pracovních veletrzích, případně na firemních seminářích, které se konají často přímo na univerzitách. Především studenti ekonomických a technických oborů se na nich mohou dovědět řadu informací o společnostech, v nichž chtějí pracovat. Úsilí vložené do shánění odbornější pracovní pozice se navíc může vyplatit i z dlouhodobějšího hlediska. Není výjimkou, že si firma chce dobrého studentského brigádníka udržet a ten u ní pak zůstane i po promoci.

***

Hodinová mzda brigádní práce (Praha)

administrativní a kancelářské

práce 80–100 Kč

manipulační práce

ve skladu 80–90 Kč

práce na pokladně

v supermarketu 90–95 Kč

balení zboží

a kompletace zásilek 70–80 Kč

stavební práce 80–90 Kč

práce na recepci 70–110 Kč

reklamní a propagační akce

(hostesky) 80–150 Kč

výpomoc v restauraci 70–100 Kč

zadávání dat do PC 70–90 Kč

úklidové práce 70–120 Kč

hlídání dětí 80–200 Kč

doučování 100–200 Kč

zdroj: agentura Student

a jobs.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!