Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Duhovou vlajku LGBT+ dali pořadatelé Prague Pride do protikladu s českou

Prague Pride Festival 2023 foto: Prague Pride Festival

Duhovou vlajku LGBT komunity dávají pořadatelé festivalu Prague Pride do protikladu s českou vlajkou. Tu samostatná Česká republika používá od roku 1993, když jako československá státní vlajka byla schválena 30. března 1920. Být hrdě příslušníkem komunity LGBT+ tu ale bylo odjakživa, tvrdí pořadatelé Prague Pride.
  17:42

A jít s kluky na pivo má také kratší tradici, než „chodit s klukama“, což tu bylo rovněž odjakživa, argumentujjí pořadatelé letošního, už třináctého ročníku festivalu Prague Pride, který se uskuteční v týdnu od 7. do 13. srpna s ústředním sloganem „Tradičnější, než si myslíte“.

Připomínají tradici českého piva od roku 993, kdy při vysvěcení Břevnovského kláštera druhý český biskup Vojtěch údajně mnichům zakázat vařit pivo, protože se přípravě a pití piva věnovali více než své řeholi. Tradice homosexuálních svazků je ale další, říkají organizátoři festivalu.

Stejně tak odjakživa tu byly holky, co milují holky, zatímco bílé šaty na svatbu se začaly nosit výrazně později, připomínají pořadatelé Prague Pride.

Na čtvrtém vizuálu si pořadatelé Prague Pride berou jako terč povinnost mít v občanském průkazu uvedené pohlaví, zatímco touha nezapadat do kolonek tu byla odjakživa.

Průvod z Václaváku na Letnou bude 12. srpna

Letos se uskuteční 150 akcí, které se odehrají na několika místech v Praze. V sobotu 12. srpna vyvrcholí festivalový program průvodem z Václavského náměstí do Pride Parku na Letenské pláni.

„Tradice vnímáme jako přirozené, ale to jen proto, že jsou předávány přes několik generací. Ve skutečnosti jsou vymýšleny lidmi, a to za určitým účelem. Tradice je tedy potřeba časem revidovat a rozhodnout, zda ještě stále slouží původnímu cíli, nebo jsou už jen reliktem doby,“ říká ředitelka festivalu Kamila Fröhlichová.

Generálním partnerem festivalu je společnost Vodafone a záštitu festivalu udělili ministr vnitra Vít Rakušan, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!