Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Praha chce dostavět radnici

Česko

  8:38
PRAHA - Prahu čeká další velká architektonická soutěž. Primátor Pavel Bém dnes odstartuje přípravu na dostavbu Staroměstské radnice.

Staroměstská radnice. foto: Lidové noviny

Pražský magistrát chce vrátit Staroměstskému náměstí jeho někdejší lesk. Místo, kde dnes postávají koňské fiakry, by mohla za několik let nahradit nová radniční budova. Městská rada se dnes začne zabývat návrhem dostavby Staroměstské radnice poprvé od podzimu 2006, kdy se toto téma stalo volebním hitem pražské ODS.

Proč tak dlouho zůstal plán na proměnu radnice v bodě nula, vysvětluje ředitel památkářů magistrátu Jan Kněžínek následovně: „Snažili jsme se vyvarovat chyb, kterých se dopustila soutěž na novou budovu Národní knihovny. Chceme proto co nejvíc úsilí věnovat přípravě soutěže.“

Radnice proto vypíše soutěž až v momentě, kdy si bude jista tím, co chce v nové budově provozovat. „Podle mě by tam mohla být třeba centrála cestovního ruchu, například s expozicí o historii města. Nic takového v Praze nemáme,“ přemítá Kněžínek. Naproti tomu ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka je k záměru skeptický. „Nemělo by tam stát nic. Anketa mezi Pražany v roce 1988 prokázala, že lidé si přejí nechat tam park, tedy současný stav,“ namítá Ledvinka.

Podle Kněžínka však většina urbanistů považuje za nutné náměstí „urbanisticky dořešit“. S takovým záměrem se konalo už několik architektonických soutěží, a všechny pohořely. Co všechno si architekti na Staroměstském náměstí představovali, ukáže v dubnu výstava Srdce města na Staroměstské radnici. Městský archiv rovněž představí historické plány a stavební vývoj Staroměstského náměstí.

Na všechno bude dohlížet tým expertů pod vedením kunsthistorika Jiřího Kotalíka. Ten hovoří o nutnosti „pořádat konference, workshopy, chystat knihy, hledat klíč k proměně celého náměstí“. Podle Kotalíka má to místo historický náboj, ale nyní je neuspořádané a chaotické. Pražský magistrát proto bude současně s radnicí řešit i revitalizaci náměstí.