Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rekordní Štědrý den, hasiči zasahovali u 1989 případů, většinou kvůli počasí

Pražští hasiči na Štědrý den vyjeli ke třem požárům, na Jižním městě hořela vánoční ozdoba na balkóně panelového domu. (24. prosince 2023) foto: X: Hasiči Praha

Většina hasičů zaznamenala na Štědrý den výrazný nárůst výjezdů, v souvislosti s počasím řešili převážně popadané stromy. Celkově měli 1989 výjezdů, což je nejvíce v historii. Pražští hasiči na Štědrý den zasahovali u tří požárů, které přímo souvisely s Vánocemi. Typicky vánoční požáry hlásí hasiči v Olomouckém a Královéhradeckém kraji.
  8:30aktualizováno  10:47

Většinou hasiči ČR odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu. Požárů bylo 49, což je průměrný počet, většina nesouvisela s vánočními oslavami.

Na Štědrý den se počet hasičských zásahů v minulých letech nejčastěji pohyboval v nižších stovkách. V roce 2022 jich bylo 370, předloni 329, o rok dříve 288. „Oproti jiným Štědrým dnům jsme letos výrazně více poskytovali takzvanou technickou pomoc (1821), kdy jsme například odstraňovali popadané stromy přes silnici či železnici, kvůli zvyšujícím se hladinám řek jsme pomáhali se stavěním hrází či odčerpávali vody ze sklepů domů,“ uvedl mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.

Tři vánoční požáry v Praze

První požár, který souvisel s Vánocemi, se stal v Praze stal na Jižním Městě, kde na balkoně hořel vánoční věnec od svíčky. Nezpůsobil vážnou škodu ani zranění.

Požár vánočního stromku v Plavecké ulici v Praze 2 způsobila prskavka, evakuovaly se při něm tři děti a jejich matka. Vznikla škoda za 100 tisíc korun. Další požár od prskavky vznikl v Karlíně, kde hasiči zachránili čtyři dospělé a dvě děti. Všichni skončili v péči zdravotníků, kteří je převezli do zdravotnických zařízení. Nadýchali se kouře. Požár tam způsobil škodu za 300 tisíc korun.

Technických zásahů napočítali pražští hasiči 28. Většina se kvůli silnému větru týkala spadlých stromů a uvolněných plechů. Hasiči zasahovali i po úniku oxidu uhelnatého kvůli poruše plynového kotle. Celou rodinu převezli záchranáři do nemocnice. Pomáhali také u čtyř dopravních nehod.

Adventní věnce hořely i v dalších krajích

V Královéhradeckém kraji vyjeli hasiči k prvnímu typicky vánočnímu požáru již odpoledne, kdy v Novém Bydžově začal hořet adventní věnec. Požár rychle zlikvidovali a místnost odvětrali. Dalších 136 událostí nesouviselo se Štědrým dnem, ale spíše s počasím. Na 120 případů byla technická pomoc (popadané stromy či odčerpávání vody).

V Olomouckém kraji většina výjezdů taktéž souvisela s popadanými stromy či tajícím sněhem a zvyšování hladin vodních toků. „Bohužel jsme zasahovali i dvakrát u požárů v rodinných domech, naštěstí bez většího rozšíření a uhašeno před našim příjezdem. Ve Vrbátkách hořelo v obývacím pokoji. Nejspíše od elektrického zařízení. Zde došlo k většímu poškození převážně zakouřením,“ uvedl krajský mluvčí Zdeněk Hošák.

Nejnáročnější výjezd byl v obci Posluchov na Olomoucku, kde po zřícení plechového většího přístřešku na místě zůstali zavaleni pod konstrukcí dva koně. Hasiči zajistili šetrné vyproštění a asistovali přivolanému veterináři.

V Moravskoslezském kraji hasiči vyjeli k jednomu případu, který mohl souviset s Vánocemi, respektive s používání svíček. „Do obce Sedlnice na Novojičínsku směřovalo po dvacáté hodině pět jednotek hasičů. Požár dekorací způsobil škodu za 50 tisíc korun, dva lidé skončili v péči zdravotníků,“ napsali hasiči na Facebook.

Většina výjezdů v krajích souvisela s počasím

Nejvíce výjezdů měli hasiči v Kraji Vysočina, a to 296. Většina byla v souvislosti s počasím.

Hasiči z Pardubického kraje neměli v souvislosti s Vánocemi žádné výjezdy. Během Štědrého dne zasahovali u 240 případů. Což je oproti loňskému roku nárůst o 218 událostí (většina byla technické rázu jako jsou popadané stromy, 6 případů byly dopravní nehody a 4 požáry).

Velký nárůst událostí hlásí taktéž hasiči Libereckého kraje, ani jeden nesouvisel s Vánocemi, ale naopak s počasím. „Ve většině případů, tedy asi 130krát hasiči prováděli odstraňování spadaných stromů a větví, a to hlavně z komunikací, aby zabezpečili jejich průjezdnost,“ uvedla krajská mluvčí Jaroslava Benešová.

Výjezdy v souvislosti s hořícím stromečkem či adventním věncem nezaznamenali hasiči v Ústeckém kraji. Vyjížděli celkem ke 161 událostem, kde se většinou jednalo o technické pomoci. V Děčíně Dolním Žlebu došlo na Labi krátce po půl jedné odpoledne k utržení přívozu. Jednotka profesionálních hasičů člunem přepravila převozníka na utržený přívoz a podařilo se jim utržený přívoz dostat ke břehu.

Hasiči v Karlovarském kraji na Štědrý den řešili zejména události související s počasím. O typicky vánočním požáru neinformovali.

Ani jeden výjezd v souvislosti s Vánoci nehlásí hasiči Plzeňského kraje. Vyjížděli k 111 případům, většinou k popadaným stromům. U 15 událostí odčerpávali vodu, v jednom případě se jednalo o dopravní nehodu a dvakrát vyjeli kvůli požáru menšího rozsahu.

Hasiči ve Zlínském kraji mají za Štědrý den za 79 výjezdů, z toho 63 řešili popadané stromy, u požárů a dopravních nehod zasahovali po čtyřikrát, jednou zachraňovali člověka z výtahu.

V Jihomoravském kraji v Hodoníně v Očovské ulici museli hasiči evakuovat 49 lidí kvůli požáru sklepní kóje ve výškové budově. „Jednomu novorozenci byla poskytnuta lékařská péče přivolanou zdravotnickou službou. Škoda a příčina požáru jsou předmětem šetření,“ sdělil mluvčí Jiří Fröhlich.

Autoři: ,