Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha je v hledáčku investorů

Česko

Investiční aktivita v Evropě je v současnosti nižší než před rokem. Investoři však některým trhům věří.

V Praze by měly ještě do konce června proběhnout tři další transakce.

PRAHA Investoři se opět začínají zajímat o evropské komerční nemovitosti. I přes zhroucení finančního systému v Řecku se jejich odvaha riskovat zvyšuje a nevylučují akvizice na vyrovnaných trzích.

Poptávka se sice stále zaměřuje na prvotřídní, takzvané prime nemovitosti a na hlavní trhy ve Velké Británii, v Německu, ve Švédsku, ve Francii a v Nizozemsku, kde se také odehrávají tři čtvrtiny veškerého obchodování s nemovitostmi. I další trhy se však mohou těšit zvýšenému zájmu investorů. Kromě České republiky sem patří také Polsko, Norsko a do jisté míry i Turecko. „Očekáváme, že ve druhé polovině roku 2010 se výrazně zvýší aktivity na středoevropském trhu, zvláště pak v Polsku a v České republice,“ potvrdil James Chapman, vedoucí investičního oddělení mezinárodní poradenské společnosti Cushman & Wakefield pro Českou republiku a Slovensko.

V tuzemsku proběhlo od začátku roku zatím šest významných transakcí. Největší z nich je prodej kancelářské budovy City Empiria a přilehlého konferenčního centra City Forum na pražském Pankráci, které patřily do portfolia developerské společnosti ECM Real Estate Investments. Neznámý investor za ně zaplatil 71,5 milionu eur.

Podle Chapmana by mělo dojít do konce června v hlavním městě k uzavření tří dalších transakcí týkajících se kancelářských prostor v Praze v celkové přibližné výši 75 milionů eur.

Evropské investice se však nerozbíhají takovým tempem, jak by mohly. Způsobuje to omezená nabídka v důsledku pozastavení staveb a nedostatku odpovídajících financí téměř ve všech oblastech podnikání. Objemy prodejů se v prvním čtvrtletí letošního roku snížily ve srovnání s prvními třemi měsíci roku 2009 o patnáct procent. Podle Cushman & Wakefield však bývají první měsíce roku klidnější, protože investoři nejsou pod takovým tlakem na uzavírání obchodů a jejich aktivity tak zůstávají v zásadě o deset až patnáct procent nižší, než je obvyklé v posledním hektickém čtvrtletí.

Autor: