Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Praha nakonec Jindřišskou věž nekoupí. Cena je příliš vysoká, rozhodla

Jindřišská vež foto: Profimedia.cz

Hlavní město Praha nekoupí od arcibiskupství Jindřišskou věž kvůli vysoké ceně i dlouhé smlouvě současného nájemce. Ta platí až do roku 2044 a omezuje využití věže, řekl pražský radní Adam Zábranský. Původní odhad ceny byl 100 milionů korun, podle znaleckého posudku je však cena stavby výrazně nižší.
  12:43aktualizováno  15:33

Na odmítnutí koupě se podle Zábranského shodla celá pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN. Arcibiskupství za stavbu požaduje 100 milionů korun, což je podle radního asi dvakrát víc, než stanovil znalecký posudek. Věž by navíc musela podstoupit nákladnou rekonstrukci.

„Arcibiskupství pražské nemá od MHMP v této věci žádné informace. Vzhledem k tomu, že jsou jeho zástupci, stejně tak jako zástupci MHMP, vázáni mlčenlivostí, nemůžeme se k situaci v tuto chvíli vyjadřovat. Jestliže má magistrát nějaké nové informace, mrzí nás, že se je dozvídáme z médií. Věříme, že se v blízkých dnech potkáme normálně u jednacího stolu tak, jak je obvyklé, a sdělíme si navzájem svoje stanoviska,“ uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz.

Arcibiskupství nabídlo Jindřišskou věž v centru města k prodeji koncem loňského roku, protože podle něj nemá význam pro věřící, ale je především turistickou památkou.

„Nákup za současných podmínek nemá smysl, shodli jsme se na tom v koalici. Do roku 2044 je věž pronajata, což pro město omezuje do budoucna využití, v nákupu nevidí příležitost ani Prague City Tourism (PCT),“ řekl Zábranský. PCT je městská firma v oblasti cestovního ruchu.

  • Pozdně gotická Jindřišská věž byla vybudována v letech 1472 až 1476.
  • Zásadní opravy se zvonice dočkala až v letech 1876 až 1880, kdy získala nynější „dlátovitý“ tvar střechy. Po rekonstrukci věž dosáhla své současné výšky 65,7 metru.
  • Výraznějších oprav se věž dočkala v 70. letech minulého století a před zhruba 20 lety, kdy do ní byla vestavěna nová patra s výtahem a vznikla zde restaurace.
    • Souhlas s prodejem Jindřišské věže dal Vatikán asi před měsícem.
    • Církev prodává svoje majetky již delší dobu. Pražský magistrát v roce 2020 oznámil, že odkoupí kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě. Ten nyní slouží jako koncertní síň .

Na věži je podle radního potřeba provést nákladné opravy, například střechy, které by muselo hlavní město zaplatit. „Praha má na svých bedrech velké množství památek, které musí opravovat, zároveň nemá neomezené množství peněz,“ řekl Zábranský. Podle dřívějšího vyjádření arcibiskupství věž vyžaduje opravy za 20 až 30 milionů korun.

Radní nyní uloží úředníkům vypracovat dokument, ve kterém bude usnesení, že město nemá o koupi zájem. Ten následně projednají pražští radní.

Prodej věže je součástí zefektivnění hospodaření církve s výhledem na dobu, kdy přestane od státu dostávat příspěvek na svou činnost. Arcibiskupství původně věž nabízelo za 75 milionů korun. Cenu následně zvýšilo.

Prodat chce také za 308 milionů korun hotel Clara Futura v Dolních Břežanech. Peníze, které by těmito prodeji arcibiskupství získalo, by měly jít do církevního školství.

Jindřišská věž stojí na rozhraní stejnojmenné ulice a Senovážného náměstí v Praze 1. Původně byla zvonicí sousedního kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty. Je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Autoři: ,