Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kde je Azov? Pochod Prahou připomněl osud pluku i mariupolského divadla

Iniciativa Hlas Ukrajiny uspořádala připomínkové shromáždění nazvané 300 dní v zajetí, kde je Azov? Účastníci pochodem došli až k Národnímu divadlu, kde si připomněli rok od bombardování divadla v Mariupolu. (18. března 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

V centru Prahy si v sobotu desítky lidí připomněly první výročí ruského bombardování divadla v ukrajinském Mariupolu. Ten sloužil obyvatelům jako kryt. Shromáždění začalo před budovou české pobočky OSN, odkud se účastníci vydali na piazzettu Národního divadla. Organizátoři chtěli touto akcí mimo jiné poukázat na osud obránců Mariupolu z pluku Azov.
  19:01aktualizováno  19:45

Účastníci shromáždění přinesli ukrajinské a české vlajky a transparenty s nápisy vyzývající k záchraně Azova nebo k vyloučení Ruska z OSN. Po cestě od pobočky OSN v Želené ulici k Národnímu divadlu skandovali v angličtině „Rusko je teroristický stát“, což někteří kolemjdoucí odměnili potleskem. Na akci dohlížely skupiny policistů.

„Rusko páchá válečné zločiny na válečných zajatcích a nesmíme dopustit, aby na vojáky v zajetí bylo zapomenuto,“ uvedli pořadatelé z česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny k cílům shromáždění. Řečníci v projevech před zastoupením OSN upozorňovali na to, že někteří členové jednotky Azov byli v separatistickém Luhansku odsouzeni k vysokým trestům vězení. „Kde je Azov?,“ skandovali účastníci.

Iniciativa Hlas Ukrajiny uspořádala připomínkové shromáždění nazvané 300 dní v zajetí, kde je Azov? Účastníci pochodem došli až k Národnímu divadlu, kde si připomněli rok od bombardování divadla v Mariupolu. (18. března 2023)

Na piazettě Národního divadla zapálili shromáždění lidé svíčky na nápisu „děti“, který před tím vytvořili v azbuce křídami na dlažbě. Stejné nápisy „děti“ se nacházely před ruským útokem venku u předního i zadního vchodu do mariupolského divadla a byly viditelné i ze satelitu. Bombardování divadla řečníci označili za symbol humanitární katastrofy. „Ven z OSN,“ vyzývali shromáždění lidé k vyloučení Ruska z této organizace.

Mohli za to ukrajinští provokatéři, tvrdí Rusko

V mariupolském divadle se v době ruského náletu ukrývala zřejmě tisícovka lidí, o život přišly podle některých odhadů stovky z nich. Podle organizace Amnesty International ale bylo obětí mnohem méně, jejich počet odhadla na 12, neboť velká část ukrývajících se obyvatel budovu před bombardováním opustila. Podle organizace bylo bombardování divadla jednoznačně „ruským válečným zločinem“.

Moskva hájila verzi, podle níž dva výbuchy způsobili ukrajinští provokatéři, kteří nálože odpálili na zemi. Satelitní snímky pořízené před a po explozích ale ukázaly, že Ukrajina neměla v okolí divadla vojenské jednotky.

Na piazettě Národního divadla plánují pořadatelé shromáždění vytvořit nápis „děti“ a zapálit svíčky. Nápisy „děti“ v azbuce se nacházely už před ruským útokem na venkovní dlažbě u předního i zadního vchodu do mariupolského divadla a byly viditelné i ze satelitu.

Navzdory výměně válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou se podle organizátorů akce stále nevrátilo do vlasti 700 členů Azova. Jednotka, která má kořeny v ukrajinských krajně pravicových a ultranacionalistických kruzích, loni na jaře bránila týdny mariupolský ocelárenský komplex Azovstal. Rusové jej dobyli ve druhé polovině května. Do ruského zajetí upadlo v Mariupolu podle odhadů tisku kolem 2 500 členů Azova.

Autoři: ,