Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha se rozroste o další vsi

Česko

Součástí hlavního města se chtějí stát Přezletice, uvažuje se i o dalších vesnicích

První rozšiřování Prahy od roku 1974 - Přezletice budou možná 58. městskou částí

PRAHA Hlavní město se zřejmě poprvé po třiatřiceti letech rozroste o novou obec. Připojit k metropoli se chtějí Přezletice, obec s 801 obyvatelem na severovýchodním okraji Prahy. Žádost projednali včera pražští radní. Není vyloučeno, že Přezletice nejsou poslední obcí, která se v blízké budoucnosti začlení do velkoměsta. Spekuluje se například o Hostivicích.

Přestože Praha se k přání Přezletic staví vstřícně, skutečné připojení vsi je během na dlouhou trať. Připojení obce k hlavnímu městu by totiž znamenalo změnu hranic krajů, která vyžaduje novelizaci zákona, a tím posvěcení parlamentu. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka by reálný termín připojení mohl být za tři roky, před komunálními volbami.

Pro připojení Přezletic jsou jednomyslně tamní zastupitelé i většina místních obyvatel. Ze 377 těch, kteří se zúčastnili ankety o připojení, bylo 323 lidí pro. „Nápad připojit se k Praze vzešel od našich občanů. Na jejich popud jsme uspořádali anketu, kde se jasně ukázalo, že většina lidí připojení k hlavnímu městu podporuje,“ říká starostka Přezletic Veronika Vrecionová.

Podle starostky se tak Přezletice rozhodly hlavně kvůli svému velmi těsnému svazku s nedalekou pražskou Vinoří. Přezletičtí tu mají například školu, poštu nebo doktora. Ke Středočeskému kraji nemají prý takové vazby jako k sousední Praze. „Od Středočeského kraje nás navíc oddělí po svém dostavění pražský dálniční okruh,“ říká Vrecionová. Dalším důvodem ke spojení s Prahou je pro Přezletice chystaná odpočinková oblast na severovýchodě metropole. „Jde o rekreační lokalitu se ctěnickým zámkem a plánovaným golfovým hřištěm. Kdybychom byli součástí Prahy, mohli bychom v této věci snáze spolupracovat s Vinoří,“ pokračuje starostka.

Spojení Přezletic s Prahou připadá rozumné i zástupcům hlavního města, „Připojení je logické. Přezletice jsou na mapě z Prahy jaksi vykouslé. Navíc drtivá většina obyvatel jezdí za prací do Prahy, ale na úřady musejí mnohem dál do Brandýsa nad Labem,“ uvedl náměstek Rudolf Blažek.

Toho radní pověřili, aby vypracoval podrobnou analýzu o tom, co vše by připojení Přezletic obnášelo. Jde například o změnu volebních obvodů, nutnost přejmenování duplicitních názvů ulic, výměnu občanských průkazů a podobně.

V rámci přípravy analýzy hodlá Blažek oslovit ohledně sloučení s hlavním městem i další menší obce na hranicích Prahy.

„Určitě ne Průhonice nebo Říčany, spíše malé vesnice. Je to ale velmi citlivé téma, rozhodně nechceme narušovat něčí suverenitu. Chceme jen předejít tomu, aby se krátce po složité proceduře připojení Přezletic ozvala i jiná obec a vše se opakovalo znovu,“ vysvětlil Blažek. Uvedl, že analýzu o připojení Přezletic chce pražským radním a zastupitelům předložit do konce roku.

***

Vizitka Přezletic

Zeměpisná poloha

Obec Přezletice se rozkládá severovýchodně od Prahy na území 416 hektarů a leží ve výšce mezi 190 a 230 metry nad mořem. Vesnici obklopuje ze tří stran hlavní město, od Středočeského kraje ji navíc zhruba za pět let odřízne nový silniční okruh kolem Prahy.

Občanská vybavenost

V Přezleticích chybí pošta, škola, policejní stanice i zdravotnické zařízení. Kanalizace a vodovod se v Přezleticích právě budují.

Obyvatelstvo

Vesnici obývá 801 obyvatel, jejich průměrný vek je 42 let.

Politika

Přezletice mají celkem sedm zastupitelů, z toho čtyři za Občanskou demokratickou stranu a tři byli zvoleni za Sdružení nezávislých.

Zajímavosti

Na severním okraji Přezletic se nachází významná archeologická lokalita stará 700 tisíc let, kde byl nalezen nejstarší doklad používání ohně v Evropě.

Jak se Praha rozrůstala

Hlavní město dnes zahrnuje celkem 57 městských částí, 22 správních obvodů a 112 katastrálních území. O nová území se nerozrůstala od roku 1974, kdy se k metropoli připojilo třicet obcí. Mezi nimi například Běchovice, Klánovice, Řeporyje, Újezd nad Lesy nebo Zbraslav. Prvním novým přírůstkem za posledních třiatřicet let budou zřejmě Přezletice na severovýchodě Prahy. Rozhodnout o žádosti Přezletických musejí pražští zastupitelé, konečné slovo ale bude mít parlament. Kraje totiž mohou změnit hranice jen změnou zákona.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!