Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha rozsvítila strom, do ulic vyjela flotila vánočních tramvají

Česko

  18:06aktualizováno  3. prosince 10:16
Na Staroměstském náměstí se v sobotu v 16:30 rozzářil vánoční smrk původem z Českolipska. Již během dne na náměstí bylo mnoho lidí a v době, kdy se strom rozsvítil, bylo zcela plné návštěvníků a turistů. Smrk osvítilo osm kilometrů světelných kabelů a nabízí každou hodinu světelnou animaci na hudbu z filmu Tři oříšky pro Popelku.

Do města vyjela zároveň flotila „vánočních“ tramvají. Tradiční slavnostní rozsvícení vánočně nazdobených vozidel provázelo několik novinek. Oproti loňsku je celkově více vozů, více jich je s celopolepem a některé mají ve vánoční flotile premiéru.

„Naše vánoční flotila se letos rozrostla na jedenáct vozů, v celopolepu jich je šest, o jeden více než loni. Poprvé jsme do ní zařadili kloubový autobus. Premiéru mají i koledy, které budou ve vánočně vyzdobené tramvaji 14T hrát mezi vyhlašováním zastávek. Vánoční flotila je naše poděkování všem cestujícím, kteří využívají veřejnou dopravu v Praze, ale také našim řidičům, strojvedoucím a dalším kolegyním a kolegům, kteří se denně podílejí na bezvadném fungování pražské MHD,“ řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Vánoční strom je bohatě ozdobený

Strom ozdobilo 350 vánočních koulí v červené, žluté a zlaté barvě a 60 vánočních hvězd, které vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu. Generálka rozsvícení stromu se uskutečnila již v pátek.

V okamžiku rozsvícení stromu bylo na Staroměstském náměstí a v přilehlých uličkách i přes trvalé sněžení tolik lidí, že téměř nebylo možné procházet. Plné byly i restaurace a bary v okolí náměstí. O poznání méně lidí bylo na Václavském náměstí.

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze se tak otevřely lidem. „Kulturní program poprvé nabídne i Václavské náměstí. Dva největší vánoční trhy v hlavním městě budou fungovat do 6. ledna příštího roku. Návštěvníci se vedle občerstvení a prodejních stánků mohou těšit na animace s motivy z filmu Tři oříšky pro Popelku,“ uvedli zástupci společnosti Taiko, která trhy již poosmnácté organizuje.

Program na obou prostranstvích tradičně nabídne folklorní i dětské soubory z Česka i ze zahraničí. Zahrnuje také taneční vystoupení a charitativní akce, oslavu Mikuláše a festival adventní a vánoční hudby.

Na Staroměstském náměstí budou o víkendech od 11:00 dílny, ve kterých si děti budou moci vyrobit vánoční přání nebo drobné dárky. Organizátoři letos posílí úklidovou četu, na trzích budou pracovníci oblečení v bílých kombinézách se žlutou vestou.

Na Staroměstském náměstí je 81 prodejních míst a na Václavském 27, což je o něco více než loni. Pro Václavské náměstí nechali organizátoři trhů vyrobit zcela nové prodejní stánky, pro Staroměstské náměstí všechny stánky prošly opravou. Obchodníci v nich nabídnou především vánoční výrobky, třeba ozdoby a jiné dekorace. Za svařené víno lidé zaplatí 90 korun a za klobásu 150 Kč. Ve stáncích bude možné platit kartou.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...