Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Ruské ulici v Praze se objevily cedule se jmény ruských politických vězňů

V Ruské ulici v pražských Vršovicích někdo na desítky cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. (24. února 2024) foto: ČTK

V Ruské ulici v pražských Vršovicích někdo na desítky cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu a také smrt ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Věcí se zabývá policie.
  20:52

Informaci sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský.

„S upřímnou bolestí v srdci oznamujeme, že válka na Ukrajině dnešním dnem slaví smutné druhé výročí. Navíc, ironií osudu právě v těchto nešťastných dnech nás zasáhla zpráva, že se Putinovu režimu podařilo navždy umlčet nejznámějšího ruského opozičního politika a politického vězně Alexeje Navalného,“ píše se v doprovodném vzkazu.

Nalepená jména jsou doplněná QR kódy, které směřují na web s informacemi o politických vězních a disidentech vytvořený lidskoprávní organizací Memorial v Česku. Její předseda Štěpán Černoušek řekl, že nejde o akci Memorialu a někdo jen takto využil jejich web.

Policisté zjistili, že přelepených cedulí je předběžně 25, uvedl Rybanský. „Samozřejmě se tím budeme zabývat, například zda přelepením cedulí nebylo spácháno nějaké přestupkové jednání,“ doplnil.

Podobné akce s přelepováním cedulí s názvy ulic se v Česku odehrály už dřív. Předloni dva dny po ruské vojenské invazi na Ukrajinu skupina sympatizantů napadené země symbolicky přelepila v Karlových varech název ulice Moskevská na Kyjevská.

Ve stejné době název Ruské ulice v Praze na některých cedulích překryly nalepené ukrajinské vlajky. V březnu 2014 někdo „přejmenoval“ v souvislosti s ruskou intervencí na ukrajinském Krymu několik pražských ulic. Nápisem Ruská? přelepil třeba cedule označující ulice Krymská, Sevastopolská, Černomořská nebo Estonská.

Vedení Prahy krátce po začátku války přejmenovalo předloni na jaře část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů. Návrh na přejmenování Ruské ulice v Jičíně předloni v anketě odmítli místní lidé a pak na svém červnovém jednání i zastupitelé města.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...