Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prahu rozezvučí hudební filmy

Česko

Pátý ročník mezinárodního festivalu hudebních filmů Music on Film – Film on Music začíná večer v pražském kině Lucerna.

Festival Film on Music – Music on Film (MOFFOM) se v Praze koná již pátým rokem. Za dobu své existence uvedl přes tři sta dokumentárních, experimentálních, celovečerních i krátkých snímků a videoklipů ze čtyřiceti zemí světa. Spojuje je jediné téma: hudba. Letošní ročník v sedmi sekcích představí na šest desítek filmů o muzikantech, hudebních stylech, nástrojích či subkulturách, jejichž žánrový rozptyl sahá od klasiky přes folk a rock až po hip hop.

Skvělou ukázkou této pestrosti je sekce dokumentů MOFFOM Docs. O dvou slavných postpunkových kapelách vyprávějí snímky Joy Division a Sonic Youth: Probdělé ospalé noci. Klasický pop 60. let připomene film Krásný snílek: Brian Wilson a historie desky Smile. Balkán pokryjí Trubačská republika, Guča a Electro. Půjdu, kam chci skládá poctu Radúze, osobnosti domácí folkové scény. Opomenuty nezůstanou ani tak obskurní hudební škatulky jako čínský punk (Orient na mol) nebo kubánský hip hop (Havana Hip Hop Underground).

Hudební paleta New Yorku Blok New York City představí kypící hudební scénu americké megalopole. Některé z filmů její pestrost zachycují napříč styly (NY77: Mrazivý rok v pekle pojednává o počátcích punku, hip hopu a diska), jiné se jim věnují jednotlivě. Velký den v Harlemu například vypráví příběh za slavnou společnou fotografií nejslavnějších jazzmanů z roku 1958. Hraná komedie Producenti se věnuje broadwayské muzikálové scéně. Nota za notou: Výroba piana Steinway L1037 nahlíží do zákulisí výroby slavných koncertních křídel.

Brad Abramson, producent sesterské stanice hudební televize MTV VH1 osobně uvede cyklus dokumentů VH1 Rock Docs. Objeví se v něm snímky o rockových The Who, kmotrovi funku Jamesi Brownovi či o hvězdě R&B Lise Lopes.

Sekce Planet MOFFOM je přehlídkou titulů, které bez použití slov hledají v hudbě podstatu lidské existence. I u nás známou multikulturní koláž Baraka doprovodí mimo jiné film Laya Project, natočený s muzikanty z oblastí zasažených v roce 2004 vlnou tsunami, či Heima o turné islandské kapely Sigur Rós po rodném ostrově. Fiktivní dokumenty jsou k vidění v bloku Panorama: obsahuje například oceňovaný film I’m Not There, v němž Boba Dylana zpodobňuje šest herců, portrét největší hvězdy rakouské pop music Falco či adaptaci románu Jáchyma Topola Sestra s hudbou kapely Psí vojáci.

Soutěžní sekce uvede dvanáct hudebních dokumentů, mimo jiné laskavý portrét fanoušků slavné skupiny Kiss tě milují nebo film Útěk z Luandy, pojednávající o obyvatelích ze zpustošené Angoly, pro něž hudba představuje únik z reality. Tucet titulů vedle divácké poroty letos poprvé ohodnotí i porota odborná. Za Česko v ní zasedne hudební novinář Petr Dorůžka a ředitel stanice Radio 1 Saša Michailidis, ze zahraničí dorazí třeba člen německé industriální skupiny Einstürzende Neubauten Alexander Hacke.

Víc než jen filmy Hacke se představí i v rámci sekce Kino-koncerty. Se svou partnerkou Danielle de Picciotto uvede audiovizuální představení Loď bláznů, inspirované stejnojmennou knihou z roku 1494. Domácí skupina Ty Syčáci zahraje ke grotesce Bustera Keatona Frigo plave a jeden z nejceněnějších němých filmů v historii, Utrpení panny Orleánské, přijedou doprovodit goticko-elektroničtí In the Nursery z Velké Británie.

Doprovodný program na pátek zařazuje dva semináře. První z nich, nazvaný Hudba ve filmu, proběhne v angličtině na FAMU. Odpoledne bude v pasáži Lucerna následovat pásmo Ve stopách Pete Seegera, jež veřejnost seznámí se slavným americkým písničkářem, aktivistou a hráčem na banjo. Seminář povede Martin Žák, odborník na tradiční hudbu amerického venkova. Věnuje se jí i prakticky se svou kapelou Stará almara, která na MOFFOM rovněž zahraje. Festival doprovodí řada dalších hudebních vystoupení.

Na dnešním slavnostním zahájení budou za celoživotní přínos oceněny dvě osobnosti hudebního a filmového světa: vedle zmíněného Seegera to bude také zpěvačka a herečka Marta Kubišová. Jejich dílo připomene dokument Pete Seeger: Síla písně a hraný film Jana Němce Mučedníci lásky.

MOFFOM poběží v pražských kinech Lucerna, Světozor a Evald od 16. do 20. října. Vstupenky na běžnou projekci stojí 75 Kč. Více na www.moffom.com.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...