Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pravidelným plavcem za litr rumu

Česko

SERIÁL LN

KOMU FANDÍ CELEBRITY

Jiří Schmitzer herec a zpěvák

Zpívající herec, anebo hrající zpěvák? Málokdo si troufne říct, které označení je přesnější. Nicméně v případě Jiřího Schmitzera platí také parašutista, pilot, plavec a hokejista.

A dokonce boxer!

Ještě při někdejším angažmá v Ústí nad Labem začal chodit na tréninky, které v tehdejší Rudé hvězdě vedl olympijský vítěz a mistr Evropy Bohumil Němeček.

„Jednou mě přemlouval k lehkému sparingu, já nechtěl, vždyť jsem večer hrál a k tomu přece potřebuju ksicht, že jo. Ukecal mě, jenže potom mi ji párkrát prdnul rovnou na oko! Tak jsem se rychle vrátil k tradičnímu bušení do pytle, ale díky tomu to ve filmu snad i vypadá, že ránu dokážu dát,“ usmívá se osmapadesátiletý chlapík, který proslul nejen na divadle či ve filmu, ale také coby bard s kytarou s nenapodobitelnými texty.

Hodí se mu i zkušenosti z bazénu.

„A víte, jak jsem se k plavání dostal?

Jednou jsem se vsadil o litr rumu, že v Podolí uplavu nevím už kolik bazénů.

Tak jsem začal trénovat, rum byl můj, ale s plaváním jsem už nikdy nepřestal.

Vřele doporučuju, bazén je fakt dobrá věc,“ pochvaluje si.

Plaváním si udržuje kondici nejen kvůli svému povolání. „Už deset let se věnuju parašutismu, a tam fyzičku potřebujete. A taky mám pilotní průkaz na ultralehká letadla. Ta mi vyhovují - zkoušky jsou docela tvrdé, zaplatíte za to přes čtyřicet tisíc. Chtít o třídu výš, přijdou na čtyřnásobek,“ pokyvuje hlavou.

Stranou nezůstal ani hokej. „V ústeckých Chabařovicích jsem se dal dohromady s jednou partou, pár zápasů už jsem za ně odehrál. No, spíš mě trpěli, určitě jsem byl za všech nejhorší,“ říká sebekriticky.

S fotbalem už tolik zkušeností nemá, ale hned vysvětlí, proč.

„Když ve fotbale přestanou pracovat nohy, zastavíte se. Ale v hokeji jedete furt pryč! To je, uznejte, velká výhoda,“ argumentuje.

Jedničkou je Jágr

Pokud jde o přízeň ke klubovým barvám, má jasno. „Nerozlišuju, obdivuju všechny Čechy, kteří něco dokázali. Jágra, Nedvěda, Špotákovou, Rosického, Šebrleho, národní týmy... Mě tady občas někdo pozná, ale za hranicemi jsem nula. Teď tancuju s Alešem Valentou a předtím i se Štěpánkou Hilgertovou. To jsou borci! Když se Češi dokážou někde prosadit, mám takový lehký pocit, jako kdybych tu medaili vyhrál i já. Dělají pro republiku obrovskou práci, všechna čest,“ skládá hold svým kolegům v soutěži StarDance.

Koho ze sportovců uznává nejvíc? „Asi Jágra,“ přizná. „Působí na mě tak, že čím víc toho dokáže, tím je skromnější.“

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...