Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Právníci hledají dalšího děkana

Česko

OLOMOUC Kolotoč kolem výběru děkana Právnické fakulty Univerzity Palackého pokračuje. Ivo Nebeda, zvolený letos v červnu, se ještě nevzdal snahy volbu obhájit i přes nesouhlas rektora. Přesto na fakultě připravují nové volby.

V nich se může o pozici ucházet celkem šestnáct nominovaných. Návrhy přijímala volební komise do čtvrtka. V následujících dvou týdnech ale bude muset zjistit, kteří navržení kandidaturu skutečně přijmou. Na seznamu jsou i účastníci posledních děkanských voleb Milana Hrušáková a Ivo Beneda, jehož sice akademický senát v červnu zvolil, ale rektor UP Lubomír Dvořák ho odmítl jmenovat. Beneda neví, zda kandidaturu přijme.

„Zatím se jedná pouze o návrhy, záležet bude na tom, kdo kandidaturu skutečně přijme. Lhůta k vyjádření souhlasu či nesouhlasu dotyčných osob uplyne 26. října. Seznam navržených osob je bohatší než před červnovými volbami,“ uvedl člen volební komise Václav Stehlík. Volební komise obdržela 137 návrhů na kandidáta na děkana, z toho 38 z nich nesplňovalo formální požadavky.

Beneda letos v červnu sice ve volbách porazil o jeden hlas protikandidátku Hrušákovou, jmenování se ale nedočkal. Rektor odmítl Benedu jmenovat proto, že považuje za nedostatečné dosavadní zkušenosti a výsledky jeho akademické činnosti a nelíbí se mu ani způsob volby. V ní Beneda zvítězil o jeden hlas, přitom jako člen akademického senátu sám hlasoval. Beneda se hodlá bránit správní žalobou, lhůta pro její podání končí 30. října. „V tuto chvíli vůbec nevím, zda kandidaturu přijmu. Je předčasné o tom spekulovat. Nabídka dalších navržených je ale velmi zajímavá a pestrá,“ uvedl Beneda.

Kandidaturu teprve zváží i předseda akademického senátu fakulty Jaroslav Sovinský, který patřil ke kritikům rektorova rozhodnutí. Na seznamu je rovněž Petr Langer, jehož prezident Václav Klaus spolu s dalšími čekateli odmítl jmenovat soudci s odůvodněním, že je jim méně než 30 let. Někteří čekatelé včetně Langra se rozhodli spor řešit soudní cestou.

Současnému děkanovi Michalu Malackovi končí funkční období na konci října.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...