Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Právníci ocenili i kolegu, který slouží zdarma

Česko

BRNO Ve sporu s radnicí Prahy 3 hájí lidi, kterým při rekonstrukci domu zaplnil byty nebezpečný azbest. Od včerejška už tak Tomáš Holub činí jako historicky první nositel ceny Právník roku v nové kategorii Pro bono advokát. Ta je určená pro právníka poskytujícího také služby zdarma.

„Náš právní řád má mechanismy, zaručující potřebným zastupování zdarma. Ale i tím sítem někdy někdo propadne, přestože potřebuje a zaslouží si pomoc,“ přiblížil LN Holub svou motivaci. Kromě „bezplatných“ má i běžné klienty, zastupoval například Nemocnici Třebíč v kauze vyměněných novorozeňat.

Tituly Právníka roku uděluje advokátní komora a společnost Epravo od roku 2005. Týkají se všech oblastí právnické profese. Členem právnické dvorany slávy se tak včera v Brně stal ombudsman Otakar Motejl.

V hlasování laiků, jehož se zúčastnilo 2200 lidí, zvítězil advokát Tomáš Sokol, a to počtvrté za sebou. Talentem roku ve věku do 33 let se stal brněnský státní zástupce Jan Lata, u kterého porota ohodnotila písemnou práci - kritizoval v ní zásahy vedoucích představitelů státních zastupitelství do práce podřízených.

V dalších kategoriích zvítězili advokát Milan Skalník, žalobce Miroslav Růžička, notář Svatopluk Procházka, soudce Josef Baxa, advokát a pedagog Miroslav Bělina, ústavní soudce Pavel Holländer a děkanka olomouckých práv Milana Hrušáková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!