Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právníci ocenili i kolegu, který slouží zdarma

Česko

BRNO Ve sporu s radnicí Prahy 3 hájí lidi, kterým při rekonstrukci domu zaplnil byty nebezpečný azbest. Od včerejška už tak Tomáš Holub činí jako historicky první nositel ceny Právník roku v nové kategorii Pro bono advokát. Ta je určená pro právníka poskytujícího také služby zdarma.

„Náš právní řád má mechanismy, zaručující potřebným zastupování zdarma. Ale i tím sítem někdy někdo propadne, přestože potřebuje a zaslouží si pomoc,“ přiblížil LN Holub svou motivaci. Kromě „bezplatných“ má i běžné klienty, zastupoval například Nemocnici Třebíč v kauze vyměněných novorozeňat.

Tituly Právníka roku uděluje advokátní komora a společnost Epravo od roku 2005. Týkají se všech oblastí právnické profese. Členem právnické dvorany slávy se tak včera v Brně stal ombudsman Otakar Motejl.

V hlasování laiků, jehož se zúčastnilo 2200 lidí, zvítězil advokát Tomáš Sokol, a to počtvrté za sebou. Talentem roku ve věku do 33 let se stal brněnský státní zástupce Jan Lata, u kterého porota ohodnotila písemnou práci - kritizoval v ní zásahy vedoucích představitelů státních zastupitelství do práce podřízených.

V dalších kategoriích zvítězili advokát Milan Skalník, žalobce Miroslav Růžička, notář Svatopluk Procházka, soudce Josef Baxa, advokát a pedagog Miroslav Bělina, ústavní soudce Pavel Holländer a děkanka olomouckých práv Milana Hrušáková.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...