Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Pravým uchem lépe rozumíme, tvrdí vědci

Česko

Prosbami o cigaretu v hlučném prostředí hudebního klubu badatelé zkoumali, do kterého ucha se víc vyplatí mluvit na druhého.

LONDÝN Italští vědci zjistili, že lidé spíše vyhoví žádostem, které se jim říkají do pravého ucha. Informacemi z pravého ucha se totiž podle nich zabývá levá mozková hemisféra, v níž se u většiny lidí odehrávají jazykové a logické procesy. Badatelé zveřejnili závěry, vycházející ze tří samostatných testů, na webu vědeckého časopisu Naturwissenschaften, napsal britský zpravodajský server BBC.

V první části studie italští výzkumníci navštívili klub a pozorovali 286 lidí, kteří se spolu bavili, zatímco hrála hlasitá hudba. Celkem 72 procent těchto rozhovorů mířilo k pravému uchu posluchače. Při druhé studii se badatelé přiblížili ke 160 návštěvníkům klubu, neslyšitelně mumlali a čekali, až se k nim oslovení obrátí a zda nastaví levé nebo pravé ucho. Pak je požádali o cigaretu. Osmapadesát procent naslouchalo pravým uchem a 42 procent levým.

Při třetí studii výzkumníci záměrně požádali 176 návštěvníků klubu o cigaretu nahodile buď z pravé, nebo levé strany. Mnohem víc cigaret dostali, když na lidi mluvili do pravého ucha.

Vědci pak dospěli k závěru, že pokyn do pravého ucha vysílá informaci do levé části mozku, která je verbálním žádostem mírně přístupnější. Naopak pravá strana mozku, která spolupracuje prvořadě s levou částí těla, je více zaměřena na představivost, zrakové vjemy a emoce.

Sophie Scottová z Institutu kognitivní neurovědy Londýnské univerzity se závěry studie italských vědců souhlasí. „Většina lidí zpracovává řeč v levé straně mozku a ačkoli to není výhradní pravidlo, mnohým z toho, co nám jde do pravého ucha, se bude zabývat levá strana mozku,“ vysvětlila. „Podobnou tendenci sledujeme například když lidé telefonují. Většinou drží telefon u pravého ucha,“ dodala.

Autor: