Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Prázdniny na silnicích: 166 mrtvých

Česko

PRAHA Letošní prázdniny jsou pro dopravní policii jako jízda na horské dráze. Zatímco na jejich začátku si dopraváci nedokázali vysvětlit dramatický nárůst smrtelných nehod, v druhém prázdninovém měsíci evidují naopak nejméně úmrtí na silnicích za posledních 21 let.

„K 29. srpnu jsme podle předběžných údajů zatím napočítali 60 obětí nehod,“ oznámil včera šéf dopravních policistů Leoš Tržil.

Za oba prázdninové měsíce tak zatím zemřelo 166 lidí, o 16 více než loni. Loňské prázdniny byly ale poměrně výjimečné. Se svými 150 oběťmi byly nejméně tragické za posledních deset let. Vůbec netragičtější prázdniny zažilo Česko v roce 2003, kdy přišlo při dopravních nehodách o život 286 lidí.

Nijak špatně letos nevypadají ani průběžné roční statistiky. Od počátku roku do konce srpna zahynulo za českých silnicích 459 lidí, což je o 69 lidí méně než ve stejném období loňského roku. Česko by tak stále mohlo dodržet závazek, který si dalo v rámci Evropské unie. Tedy že do konce roku 2010 sníží počet mrtvých na silnicích na 650 osob.

Šéf dopravní police tomu ale příliš nevěří. „Nedělám si iluze o dosažení počtu 650 mrtvých,“ řekl. Jeho hlavním předsevzetím je docílit nižšího počtu úmrtí na silnicích než v roce minulém. To by se podařit mělo. Loni totiž zahynulo na českých silnicích 832 lidí.

Autor: