Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Praze se nedaří prodeje paláců

Česko

  10:23
Praha - Prodej významných nemovitostí v centru Prahy dělá vedení města problémy. Praha sice výhodně prodala Richtrův dům, prodej Obecního dvora i slavných barokních paláců se ale nedaří.

Richtrův palác Praha prodala za 436 milionů. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Unikátní Richtrův dům na Malém náměstí v centru metropole bude mít zřejmě brzy nového majitele. V rámci výběrového řízení jej získala za 436 milionů korun společnost KW Prague, spřízněná se známou realitní skupinou Flow East, jež vlastní už několik luxusních domů v centru Prahy. „Nabídli o 100 milionů více, než říká oficiální odhad,“ uvedl radní Pavel Klega. Nyní musí prodej potvrdit radní Prahy a posléze i zastupitelstvo.

Prodej této významné památky ze třináctého století kritizuje opozice, ale obecně na problém prodejů poukazují i politici, kteří jinak v rámci hospodaření města, prodávání významných nemovitostí podporují.

Zájemci nabízejí málo peněz

Zatímco Richtrova domu se město zřejmě brzy zbaví, na další významnou památku, takzvaný Obecní dvůr nedaleko Haštalského náměstí stále investora nenašlo. „Areál je zchátralý, investor jej musí opravit a postavit tu bytový dům,“ popsal Klega. Podle jeho slov však zejména finanční nabídky zatím poslední soutěže představy Prahy nenaplnily. „Odpovídající cenu nabídl jen jeden ze zájemců, ale ten nesplnil další podmínky výběrového řízení,“ upřesnil Klega.

„Soutěž jsme zrušili a zřejmě vypíšeme novou s tím, že v podmínkách stanovíme nejnižší cenu,“ dodal Klega. Současnou hodnotu areálu odhaduje město na zhruba pětašedesát milionů korun. Předpokládané náklady na rekonstrukci činí dalších 170 milionů.
V Obecním dvoru bývalo zázemí hasičů a komunálních služeb. Hlavní město vlastní i několik barokních paláců. Právě s nimi má největší starosti.

Magistrát už několik let marně hledá nájemce Colloredo-Mansfeldského paláce v Karlově ulici, kde kdysi sídlila Lyra Pragensis. Ve výběrovém řízení město hledá nového nájemce, který památku opraví a bude ji spravovat. Nabídku podalo sedm uchazečů, čtyři z nich postoupili do dalšího kola soutěže, kde mají upřesnit ekonomické podmínky. „Uvidíme, jaké přijdou nabídky. Pokud nebudou kvalitní, máme možnost soutěž zrušit,“ říká Klega. To by ale znamenalo další odklad rekonstrukce, kterou barokní palác nutně potřebuje. „Ten palác je už teď značně zchátralý. Majitel by ho měl nejdříve opravit a pak nabídnout někomu, kdo ho bude kvalitně spravovat a využívat.

Neumím si představit, že najdeme někoho, kdo to finančně utáhne obojí,“ řekl ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka.
Další opravy pokračují pomalu. Archiv už přes dvacet let postupně opravuje další podobný barokní skvost, Clam-Gallasův palác v Husově ulici. Doposud je zrekonstruován z jedné třetiny a opravy stály asi 150 milionů korun.

Město zatím nemá jasnou představu o jeho budoucím využití poté, co se archivní spisy přestěhovaly do nové, moderní budovy na Chodovci. Ředitel magistrátu nevyloučil ani prodej.
„Těžko říct, zda prodávat, či neprodávat. Ale město musí počítat s tím, že okruh zájemců bude omezený. A mělo by si stanovit podmínky, kam až investor může zajít ve změně funkčnosti, protože ta s sebou nese i riziko zásahu do samotné podstaty památky,“ sdělil sekretář České komory architektů Jiří Plos, který se zabývá památkovou péčí. Tak například barokní Pachtův palác v ulici Karolíny Světlé přestavěl soukromý investor na luxusní hotel, což částečně změnilo dispozice památky.

Omezující podmínky, které si město v nabídkách významných objektů klade, jsou právě podle vedení města jedním z důvodů, proč se dosud nepodařilo najít nájemce pro Colloredo-Mansfeldský palác.

V objektu jsou nyní nájemní byty, které by město chtělo zachovat. S nájemníky bude Praha podle Klegy v blízké době jednat o možném náhradním bydlení.

Autoři: