Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pražské arcibiskupství možná kromě Jindřišské věže prodá i ztrátový hotel

Hotel Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech foto: ČTK

Pražské arcibiskupství zvažuje prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, jehož provoz je ztrátový. Rekonstrukce hotelu přišla před několika lety na čtvrt miliardy korun. Diecéze se plánuje zbavit obtížně spravovatelného majetku, hledá také kupce pro Jindřišskou věž.
  13:27aktualizováno  14:58

Doplňkovými aktivitami v ekonomice mají být pachty a finanční investice. Za tímto účelem založilo arcibiskupství Skupinu AP, která umožní efektivní hospodářskou činnost. Nově vzniklá struktura bude kombinace nadací, svěřenského fondu a obchodních společností.

Nedávno arcibiskupství informovalo, že chce prodat středověkou Jindřišskou věž. Vikář pražské arcidiecéze Jan Balík ve čtvrtek zopakoval, že nejde o sakrální místo, není kostelem ani zvonicí, je místem pro turisty a koupit si ji může kdokoli.

Věž prodává arcibiskupství za 75 milionů korun, do konce roku pak dalo čas Praze, aby mohla připravit vlastní nabídku na případnou koupi.

Arcibiskupství také jedná s obcemi, spolky či nadacemi o možném převodu nevyužívaných kostelů či hřbitovů.

Balík ve čtvrtek rovněž řekl, že arcibiskupství zvažuje i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech. Ten vznikl přestavbou tamního zámku, který byl téměř 300 let majetkem arcibiskupství pražského až do znárodnění.

Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala, hotel je však ztrátový. Arcibiskupství proto zvažuje prodej, případný zisk chce směřovat do Arcibiskupského gymnázia a výstavby logopedické školy.

Katolická církev se plánováním investic připravuje na rok 2030, kdy už nebude dostávat příspěvek od státu na svoji činnost. Balík ve čtvrtek uvedl, že v roce 2030 bude pražská arcidiecéze na pokrytí hlavní činnosti, tedy na duchovní činnost, potřebovat půl miliardy korun.

Nejméně takovou sumu si tedy musí vydělat, a to především z hospodářské činnosti, kterou doplní dary věřících a případné granty od státu či z dalších zdrojů.

3 miliardy korun do nájemního bydlení

Jedním z hlavních zdrojů příjmu by se pro arcibiskupství mělo stát nájemní bydlení. Do toho chce do roku 2025 vložit téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů. Půjde o nákup nových nemovitostí, opravy činžovních domů i vlastní development.

Své první nájemní byty již arcibiskupství převzalo, jde zatím o 63 bytů různých velikostí na pražském Zličíně, arcibiskupství bude v této lokalitě provozovat ještě restauraci a dvě prodejny. Nyní má nasmlouvaných 300 nových bytů, které by měly být k dispozici do konce roku 2025.

Arcibiskupství zároveň jedná o nákupu zhruba 100 bytů, chce kupovat zásadně nové a velké bytové komplexy. S investicemi do nájemního bydlení už začalo. Buduje vlastní realitní kancelář XPlace Services, která je součástí struktury Skupiny AP.

Autoři: ,