Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražský maraton útočí na účastnický rekord

Česko

PRAHA Jasný cíl si pro jubilejní 15. ročník vytyčil nedělní Pražský mezinárodní maraton. Nejméně vítěz by měl dosáhnout kvalitního času po hranici 2:10 hodiny a zároveň by se měl co nejvíc přiblížit rekordu závodu 2:08:52, který v roce 1998 vytvořil Keňan Elijah Lagat.

„Jedinečná scenerie Prahy v kombinaci s doprovodným programem a laskavostí služeb láká každoročně na tratě našich závodů tisíce běžců. Loni se tak všech pražských závodů zúčastnilo rekordních 35 000 běžců, také letos v tomto směru věříme v rekord,“ říká šéf společnosti PIM Carlo Capalbo, který byl počátkem dubna v Sao Paulu zvolen do předsednictva Mezinárodní asociace maratonů a dálkových běhů (AIMS). „Praha se ještě víc stává centrem běžeckého sportu,“ dodává Capalbo spokojeně.

Po rekordu sahá také Pražský maraton. „Počet účastníků se rok od roku zvyšuje a zatímco loni se postavilo na start na pět tisíc běžců ze 71 zemí, nyní už máme 5600 přihlášených z osmi desítek zemí. Celkem by jich tedy mohlo být k šesti tisícům,“ těší se jeden z manažerů společnosti PIM Martin Drábek.

Podle organizátorů je startovní listina postavena tak, aby v úvodu zmíněný cíl byl reálný. Mezi muži figurují čtyři běžci s osobními rekordy pod 2:10 hodiny – Keňané Patrick Mutuku Ivuti, David Kemboi Murkomen a Leonardo Mucheru Maina a také Maročan se španělským pasem Hicham Chatt.

Jednou z podmínek kvalitního času je počasí. „Máme objednanou ideální teplotu osmnáct stupňů,“ říká s úsměvem manažer Drábek. „Pakliže ale nastane průtrž mračen, nic s tím nenaděláme. Ovšem s tím se nepočítá,“ dodává manažerka elitních závodníků Jana Moberly, podle níž čeští běžci těžko zaútočí na limity pro účast na srpnovém MS v Berlíně. „Obávám se, že v silách mužů ani žen to není, zvláště když kvůli zranění nepoběží Veronika Brychcínová.“

Odměny pro vítěze činí 16 000 (muži), resp. 8000 eur (ženy), zvláštní prémie jsou vypsány pro autory traťových rekordů. Pražský maraton se startem (9.00) a cílem na Staroměstském náměstí má řadu doprovodných běhů a akcí, jednou z nich je sobotní In-line party na 6,5 km na Výstavišti v Holešovicích se startem v 15.00.

***

Poslední šance

Pořadatelé Pražského maratonu už evidují na 5600 přihlášek. Možnost přihlásit se k závodu je až do soboty včetně v maratonském Expu v Průmyslovém paláci na Výstavišti. Startovné činí 2500 Kč nebo 100 eur, obratem účastník získá tašku, tričko, občerstvení každých 5 km či masáž před i po závodě.

Autor: