Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražští zastupitelé se bojí hněvu lidí. Na zasedání povolali ochranku

Česko

  12:11aktualizováno  20:38
PRAHA - Pražský magistrát chystá kvůli úternímu zastupitelstvu, na kterém by měl být zvolen nový pražský primátor, zvýšenou ostrahu. Oznámil to mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Na jednání totiž chtějí přijít demonstranti, kteří nesouhlasí s dohodnutou koalicí ODS a ČSSD.

Demonstrace na Václavském náměstí proti pražské koalici. foto: Roman VondroušČTK

 

Demonstrovat budou před radnicí už hodinu před začátkem zastupitelstva. Účast na akci na sociální síti Facebook přislíbilo asi 3000 lidí. Podle Wolfa budou ostrahu zajišťovat jak městští strážníci, tak Policie ČR.

"Kapacita místa pro veřejnost v zastupitelském sálu je omezená, všichni se tam nevejdou," uvedl Wolf. Mluvčí proto lidem doporučuje, aby jednání ustavujícího zastupitelstva sledovali raději prostřednictvím online přenosu na internetových stránkách magistrátu.

Čtěte více:

Jeden z organizátorů demonstrace Petr Mančal řekl, že kvůli rannímu termínu a všednímu dnu před magistrát patrně přijdou zejména studenti.

Demonstranti se pokusí proniknout na jednání
Dodal, že iniciátoři počítají i s tím, že nebudou do sálu vpuštěni. "Zvážíme, jaké kroky můžeme učinit, abychom mohli do toho sálu

Koalice nabídla Tůmovi post předsedy kontrolního výboru, odmítl

Koalice ODS a ČSSD ve čtvrtek nabídla post předsedy kontrolního výboru volebnímu lídrovi TOP 09 Zdeňku Tůmovi. Ten jej ale odmítl, řekl místopředseda pražské ČSSD Karel Březina. TOP 09 by totiž na tomto místě ráda viděla předsedu svého zastupitelského klubu Tomáše Hudečka. Podle některých spekulací to tedy vypadá, že křeslo předsedy výboru nakonec připadne zastupitelům za KSČM.

"Není možné, aby nám diktovali, koho budeme nominovat," řekl Hudeček. Podle něj je to ze strany koalice pouze mediální hra.

Na to, zda by předsednictví ve výboru zástupci koalice přenechali Hudečkovi nebo jinému zástupci TOP 09, odpovídali členové koalice vyhýbavě. "Uvítali bychom pana Tůmu," uvedl Březina. "Pan Tůma deklaroval, že chce přinést změnu," řekl kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS).

proniknout," poznamenal. Na začátku jednání chtějí organizátoři předat zastupitelům petici, která je žádá, aby koalici nepodpořili. Na internetu se k ní dosud přihlásilo téměř 15.000 lidí, mezi nimi i řada známých osobností.

Iniciátor petice Václav Němec novinářům na dnešní tiskové konferenci řekl, že cílem petice není podpora nějaké strany. Sepsána prý byla kvůli principům, které byly porušeny. Za problém nepovažuje vznik samotné koalice, ale její "prehistorii" a kontext k minulosti vládnutí v Praze.

"Nám se zdá, že to, co se dělo na magistrátu za vlády ODS a už předtím za velké koalice, už v něčem překračuje meze, co lze tolerovat," řekl s odkazem na špatnou pověst vedení hlavního města.

Petici podepsaly i známé tváře
Organizátory podpořila například režisérka Olga Sommerová. "Dvacet let stačilo, když bylo ticho po pěšině," poznamenala k demonstraci. Razantnější slova volil lídr skupiny Gipsy.cz Radek Gipsy Banga. "Lidi jsou prostě a jednoduše nasraný. A mají proč," prohlásil. Dodal, že demonstrace pravděpodobně ke změně nebude stačit. "Já si myslím, že politici musejí tak trošku dostat přes hubu," řekl.

Čtěte více

"Doufám, že to nebude muset dojít tak daleko, že by probíhali nějaké defenestrace," mírnil jeho slova Mančal. Proti dohodnuté koalici se konala již demonstrace minulý týden při výročí 17. listopadu. Na Václavské náměstí přišlo více než tisíc lidí.

Autoři: ,