Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Před minulostí nemá cenu utíkat

Česko

Překladatelka Lada Weissová je autorkou české verze románu Muž bez minulosti portugalského autora Franciska Josého Viegase.

* LN Čím je Muž bez minulosti? Autor totiž hned v úvodu upozorňuje, že se neřídil pravidly detektivního žánru.

Opravdu to není detektivka v pravém či prostém slova smyslu. Detektivní je jen způsob, jímž se odkrývají dávné viny a hříchy, skutky, které měly být zapomenuty, pravé identity osob. Je to příběh o tom, že před minulostí nemá smysl utíkat, tvářit se, jako by nebyla, protože ona se stejně jednou připomene. A je to i příběh o putování, nejen časem, ale skutečném putování hned po několika kontinentech.

* LN Muž bez minulosti je jednou z knih Franciska Josého Viegase, kde vystupuje komisař Jaime Ramos. Jaké jsou ty další?

Tento román je v řadě příběhů s inspektorem Ramosem zatím poslední. V předchozích byla zmíněná „pravidla žánru“ ctěna mnohem víc. Autor v nich mnohem víc uplatnil svůj novinářský pohled, schopnost zachytit aktuální události, zasadit příběh do prostředí, o němž se právě mluví, píše, čte. Tím jsou ovšem tyto vpravdě detektivky odsouzeny k intenzivnímu, nicméně krátkému životu, je-li život knihy poměřován zájmem čtenářů.

* LN Lze v Muži bez minulosti vstoupit i do „typického“ portugalského světa včetně pověstného stýskání nazývaného „saudade“?

Muž bez minulosti je právě románem o portugalském světě, o jeho současné podobě, která stále nese otisk časů, kdy Portugalci považovali za svou říši i podstatný kus Jižní Ameriky - Brazílii -a země takzvané růžové mapy v Africe. Ovšem řekla bych, že na zmínky o „typickém saudade“ jsou dnešní Portugalci už trochu alergičtí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!