Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko zasáhly silné bouřky a krupobití. Někde se ulice změnily v ‚řeky‘

Česko

  19:58
PRAHA - Střední Čechy a Vysočinu zasáhnou od pondělního odpoledne silné bouřky, varovali již během víkendu meteorologové. Jejich předpověď počasí se naplnila. Na několika místech v Česku bouřku doprovázel nárazový déšť a kroupy. Počasí zkomplikovalo dopravu na letišti Václava Havla, kam nemohla přistávat letadla.

Krupobití v Hostivicích foto: Marie KulíkováReprofoto

Voda může zatopit níže položená města, varoval v pondělí Český hydrometerologický ústav. Bouřky přinesla studená fronta, která na české území přesunula ze západu Německa.

Na některých místech vytvořily kroupy souvislou několikacentimetrovou vrstvu. V Komárově na Berounsku musel být na jejich úklid povolán silničář s pluhem.

„Nejsou velké, mají průměr do dvou centimetrů. To krupobití je však intenzivní a tam, kde se v podvečer vyskytlo, zejména na Příbramsku, v okolí dálnice D5 u Hořovic, tam napadla i několikacentimetrová vrstva. Tam se vyskytly problémy s dopravou, polomy, a zřejmě i zemědělci budou hlásit škody,“ uvedl pro iDnes.cz Josef Hanzlík z Českého hydrometerologického ústavu.

Během pozdního večera a noci na úterý budou bouřky přecházet zejména na západě a jihozápadě Čech do trvalejšího deště.

Krupobití v Hostivicích
Krupobití v Hostivicích

Hasiči v Čechách po bouřkách odčerpávali vodu ze sklepů

Hasiči ve středních Čechách odpoledne vyjížděli ke škodám způsobeným silnými bouřkami, jako jsou zatopené sklepy a stromy popadané na silnice. Ve Středočeském kraji se bouřky přesouvaly směrem od Stochova, Lán, Kladna k Hostivici, informovala mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Bouřky doprovázené mnohdy i krupobitím ale zasáhly i další kraje, zejména západ a jih Čech, krupobití zaznamenali třeba i v jižních Čechách na Prachaticku a Strakonicku.

V Kladně podle zasahujících hasičů padaly centimetrové kroupy, bouřka polámala i strom, který bránil dopravě a policie musela provoz usměrňovat.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silnými bouřkami platí do úterních 6:00 ráno, a to pro Prahu a kraje - Středočeský, Karlovarský, Plzeňský Jihočeský, Liberecký, Ústecký a Vysočina.

Autoři: ,