Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Česka přichází studená fronta. Meteorologové čekají mrazy a sníh i v nižších polohách

Sníh zasypal Česko napříč regiony. Silnice byly hůře sjízdné a problémy byly zejména na jižní Moravě. (28 listopadu 2021) foto: MAFRA

Po mírném oteplení do Česka přichází mrazivý víkend. Během čtvrtka se teplota příliš měnit nebude, večer pak přijde ochlazení. Následující dny se budou teploty přes den pohybovat kolem -1 až 3 stupňů. Noční teploty mohou klesat i k -7 stupňům. Přes víkend meteorologové očekávají sněžení, varují také před náledím.
  7:53

Čtvrteční ráno je v porovnání s ostatními dny poměrně teplé. Přes noc se teploty držely nad bodem mrazu i na některých horských stanicích.  „Nejvyšší teplotu měly k 4. hodině ranní stanice Karviná (8,6 °C), Vidnava (8,1 °C), Ropice (8,0 °C) a Lednice (8,0 °C). Nejvíc naopak teplota klesla na Luční boudě (-3,5 °C), Klínovci (-3,0 °C) a Labské boudě (-2,6 °C),“ uvedl meteorolog Pavel Borovička. 

Přes den bude oblačno až zataženo, ojediněle až polojasno. Místy přeháňky, nad 900 metrů, postupně od severozápadu nad 600 metrů sněhové. Večer ve všech polohách, na východě nad 400 metry srážky sněhové. 

Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 stupni, na jihovýchodě až 8 °C, v 1000 metrech na horách kolem -1 °C. Proudit bude mírný západní až jihozápadní vítr rychlostí 2 až 6 m/s se bude večer měnit na slabý severozápadní 1 až 4 m/s.

V noci na pátek meteorologové očekávají oblačno, postupně polojasno. Ojediněle, v severozápadní polovině území zpočátku místy sněhové přeháňky. Na východě v polohách pod 500 metrů nejdřív srážky smíšené nebo dešťové. Kolem půlnoci by mělo mrznout na polovině území. Meteorologové varují před náledím, které může vznikat kombinací mrazu a sněhových přeháněk. Nejnižší teploty klesnou od -1 až k -5 stupňům, při déletrvající zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce ojediněle až k -8 stupňům. Slabý, postupně mírný severozápadní až západní vítr s rychlostí 3 až 7 m/s.

V pátek přes den už bude polojasno až skoro jasno. Jen na horách zpočátku při zvětšené oblačnosti ojediněle sněhové přeháňky. Večer bude na západě mraků přibývat. Nejvyšší teploty -1 až 3 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s se bude měnit na jihozápadní.

V sobotu meteorologové předpokládají převážně zataženo, na východě zpočátku i polojasno, od západu se postupně na většině území přidá občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. V Čechách během dne většinou pod 600 metry srážky smíšené nebo dešťové. Ojediněle mrznoucí srážky. Nejnižší noční teploty budou podobně jako předchozí noc, -1 až -5 °C, na východě až -7 °C. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi -1 až +3 °C. Mírný jižní vítr 2 až 5 m/s, na východě až 7 m/s.

V neděli má být zataženo až oblačno, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, pod 400 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty budou mezi +2 až -2 stupni. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 5 m/s, postupně slabý proměnlivý do 3 m/s.

Pondělí bude také zatažené až oblačné, na většině území s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, přes den pod 400 m i se smíšenými srážkami. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka: Oblačno až zataženo, místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -2 až -7 °C, při přechodně zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce až -10 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až 2 °C.

Aktuální počasí nad Prahou sledujte v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: