Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Víkendové teplotní rekordy vystřídají bouřky a mírné ochlazení. Hrozí i přívalové deště

ilustrační snímek foto: ČTK

Víkendové rekordně vysoké teploty v pondělí vystřídají silné, na východě i velmi silné bouřky, ve kterých se mohou vyskytnout kroupy, nárazy větru kolem 90 km/h a úhrny srážek kolem 30 mm. Zbytek týdne bude ve znamení mírného ochlazení, od středy můžeme opět místy očekávat bouřky. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
  8:26aktualizováno  8:48

Včerejší nejvyšší teplota 39,0 °C byla naměřena v Řeži u Prahy-Husinci a byl tak překročen červnový teplotní rekord, který byl doposud 38,9 °C naměřený 26. 6. 2019 v Doksanech.

„Ze stanic, které měří déle než 30 let, byl rekord pro tento den překonán na 60 stanicích,“ upozorňuje meteorolog František Šopko. Padl i teplotní rekord v Praze-Klementinu, kde byla naměřena teplota 36,8 °C a byl tak překonán rekord z roku 2013, který byl 34,4 °C.

Dnes bude zpočátku jasno až polojasno, od západu oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, místy bouřky, ojediněle silné, na východě i velmi silné. Večer od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti.

Nejvyšší teploty 28 až 33 °C, na severu a severozápadě území kolem 26 °C, v 1000 m na horách kolem 25 °C. Slabý, postupně mírný jihozápadní až západní, k večeru až severozápadní vítr 3 až 7 m/s. Vítr v bouřkách přechodně zesílí.

Výstraha pro silné bouřky, kterou v pondělí ráno vydal ČHMÚ, platí pro celé území České republiky.

Meteorologové lokálně očekávají přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod.

Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice či problémy v dopravě.

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami.

ČHMÚ doporučuje zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty. Zároveň radí nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

V noci na úterý čekají meteorologové jasno až polojasno. Na východě zpočátku až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší teploty 11 až 7 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s na západě zeslábne.

V úterý bude jasno až polojasno, místy až oblačno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, na severovýchodě kolem 21 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s večer zeslábne.

Ve středu meteorologové předpokládají skoro jasno až polojasno, postupně od jihozápadu oblačno až zataženo, místy, zejména v jižní polovině území přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

Ve čtvrtek bude polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti, zejména na jihozápadě přeháňky nebo i bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 32 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

V pátek by mělo být skoro jasno až polojasno, postupně od západu přibývání oblačnosti, místy přeháňky a bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí: Oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť, přeháňky nebo i bouřky. Přechodně i polojasno. Nejnižší noční teploty 18 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 28 °C.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!