Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Předpovídal otřesy. Policisté ho umlčeli

Česko

Italský vědec Gioacchino Giuliani již před měsícem tvrdil, že oblast kolem L´Aquily postihnou silné otřesy. Policie ho ale obvinila z šíření poplašné zprávy.

ŘÍM Již v půlce ledna byly v regionu kolem italského města L´Aquila cítit mírné otřesy, které se opakovaly v pravidelných intervalech. Před měsícem zase po městě dokonce jezdily vozy s ampliony, které vyzývaly místní obyvatele, aby se kvůli možnému zemětřesení připravili na evakuaci. Stalo se tak na popud italského seizmologa, který tehdy předpovídal, že oblast mohou zasáhnout velmi silné otřesy. Místo toho, aby byl brán vážně, ale policie Gioacchina Giulianiho obvinila z šíření poplašné zprávy.

Giuliani založil své předpovědi mimo jiné na faktu, že v seismicky aktivních oblastech zaznamenal zvýšenou koncentraci radonu. Jde o znamení, že otřesy by mohly přijít brzy. Místní úřady ale jeho chování pobouřilo. Kvůli svým zjištěním se musel dostavit na policii, která ho vyzvala k tomu, ať nešíří paniku, a donutila ho stáhnout svá zjištění z internetu. Protože bylo potřeba uklidnit vyplašené místní občany, uspořádala L´Aquila na konci března zasedání krizového štábu, kterého se zúčastnila i skupinka vědců. „Otřesy, které lidé cítili, ... byly součástí absolutně normální činnosti, která probíhá v seizmické oblasti, jako je ta okolo L´Aquily,“ citovala agentura Reuters z tehdejšího prohlášení úřadu na ochranu občanů. „Je potřeba zdůraznit, že zemětřesení v žádném případě není možné předvídat,“ stálo dále ve zprávě s tím, že úřad neshledal žádný důvod k znepokojení, nicméně bude situaci i nadále „monitorovat a pozorovat“.

Jak uvedl včera Enzo Boschi, šéf italského Národního institutu pro geofyziku, před každým zemětřesením se prý najde někdo, kdo tvrdí, že ho předvídal. „A pokud vím, nikdo toto zemětřesení s přesností nepředpověděl,“ dodal Boschi. Podle něj je na vině spíše neschopnost úřadů poučit se z předchozích podobných událostí. „Dojde k nějakému zemětřesení, my ale na to rychle zapomeneme. Neděláme vůbec nic,“ uvedl Boschi. „Nejsme zvyklí něčemu předcházet nebo stavět v určitých oblastech budovy tak, aby byly schopné co nejvíce odolat i silnějším otřesům,“ dodal.

„Dojde k nějakému zemětřesení, my ale na to rychle zapomeneme. Neděláme vůbec nic.“

Autor: