Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Fiala se zúčastnil jednání B9, přítomen byl i Biden, ocenil počínání Česka

Česko

  9:53aktualizováno  20:31
Americký prezident Joe Biden se na dvoudenní návštěvě Polska setkal i s členy skupiny B9, kterou tvoří státy východního křídla NATO. Na jednání zamířil i český premiér Petr Fiala. Biden ocenil spolupráci východoevropských zemí v podpoře Ukrajiny. Naopak zkritizoval rozhodnutí Vladimira Putina pozastavit účast na smlouvě o omezení jaderných zbraní.

Schůzi formálně zahájil polský prezident Andrzej Duda, který ve Varšavě uvítal účastníky schůzky představitelů B9 i s americkým prezidentem. Po společném focení následovala krátká veřejná část jednání, při níž generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval lídry, aby zajistili pro Ukrajinu „to, co potřebuje, aby uspěla“.

Další postup ve vojenské podpoře Ukrajiny byl zřejmě jedním z hlavních témat dnešního setkání v polském hlavním městě. Někteří účastníci volají po vystupňování této asistence včetně dodávek systémů protivzdušné obrany nebo stíhaček. Biden zároveň podle Bílého domu chtěl ujistit východní země NATO o tom, že Spojené státy za nimi stojí i v době zvýšených obav z kroků Moskvy.

Polský prezident na úvod summitu řekl, že loňská ruská invaze změnila bezpečnostní situaci v Evropě a že Severoatlantická aliance musí plánovat další kroky v přípravě na summit NATO naplánovaný na červenec. Litevský prezident Gitanas Nauséda, jehož země bude summit hostit, dnes volal po větší angažovanosti USA na východě Evropy.

Biden přicestoval do Varšavy v pondělí po překvapivé návštěvě Kyjeva. V úterý měl v polské metropoli před tisíci lidmi projev, v němž mimo jiné znovu ujistil, že USA a další země nepoleví v podpoře Ukrajiny a Rusko ve své válce proti sousední zemi nikdy nezvítězí. Předtím v Moskvě dlouze řečnil Putin a z války obvinil Západ.

Právě Biden označil rozhodnutí Moskvy pozastavit účast na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů za velkou chybu. Biden těmito slovy reagoval na dotaz novinářů při příchodu na jednání s přítomnými lídry ve Varšavě. Biden poté země takzvané bukurešťské devítky označil za přední linii kolektivní obrany, a ocenil počínání jejich prezidentů a premiérů od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

„Víte lépe než kdokoli jiný, co je v tomhle konfliktu v sázce, nejen pro Ukrajinu,“ řekl Biden. „Věci se radikálně změnily a my musíme zajistit, abychom je změnili zpátky,“ dodal americký prezident na veřejné části jednání.

K přítomnosti Bidena se vyjádřila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta ještě před jednáním uvedla, že Bidenova přítomnost dokazuje sílu transatlantického partnerství, informovala agentura Reuters.

Zdůrazním Bidenovi českou pomoc Ukrajině

„Při jednání s Bidenem chci zdůraznit naši aktivní roli, a to i v rámci východního křídla NATO. Připomenu i konkrétní čísla,“ sdělil Fiala na tiskovce před odletem do Polska.

Česko patří k nejhlasitějším podporovatelům Ukrajiny, kromě toho poskytuje i materiální pomoc, po konci války by se navíc mělo zapojit do obnovy země. Fiala tak bude chybět na zasedání vlády, která bude projednávat, zda se kabinet připojí do řízení u Ústavního soudu ohledně zmrazení platů soudců.

Fiala doplnil, že setkání uskupení B9, jehož členy jsou státy východního křídla NATO, s USA je zcela klíčové. Podle předsedy české vlády to znamená, že si americká strana uvědomuje nebezpečí války v Evropě a také klíčovou roli států Aliance v této části země.

Premiér věří, že jednání posloužilo k prohloubení spolupráce B9 a přispěje k posílení bezpečnosti v Evropě. „Návštěva Bidena v Kyjevě a Varšavě s účastníky B9 je odhodlání, abychom posílili bezpečnost,“ řekl Fiala před odletem.

Došlo i na setkání s polským protějškem

Fiala se ve Varšavě sešel se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. V rámci strategické spolupráce jednali o společné dálnici D11, propojovacím plynovodu Stork II či o polských terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), jejichž kapacitu si chce Česká republika pronajmout. Fiala o tom po skončení schůzky informoval novináře.

Předseda české vlády řekl, že Česko má zájem o část kapacity připravovaných terminálů na LNG v Polsku. V reakci na zastavení dodávek ruského plynu si loni Česko podobným způsobem pronajalo část terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu.

Premiér Fiala se ve Varšavě sešel s polským protějškem Morawieckým (22. února 2023).

S Morawieckým se Fiala bavil také o plynovodním projektu Stork II, který je podle Fialy důležitý z hlediska posílení energetické bezpečnosti České republiky. Plynovod má obě země propojit, a zvýšit tak diverzifikaci dodávek plynu ve střední Evropě.

„Mluvili jsme o dopravních stavbách, dostavbě dálnice D11, která bude klíčovou dopravní spojnicí obou zemí,“ řekl Fiala s odkazem na budovanou dopravní stavbu. Ta má propojit východní Čechy, potažmo Prahu s jihozápadním Polskem.

Nyní se šéf české vlády přesune do Spojených arabských emirátů (SAE), kde navštíví vojenský veletrh, potká se ale i s prezidentem Sultánem Nahjánem. „Budeme hovořit o průmyslové spolupráci nejen v oblasti obranného průmyslu, ale i v jiných oblastech. Naše vláda má zájem na prohlubování spolupráce, na blízkém východě jsou SAE našim největším partnerem po Izraeli,“ řekl Fiala.

Autoři: ,