Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Slovní agrese a výhrůžky soudcům? Neměli bychom hledat hrubé záplaty na hrubý pytel, míní Baxa

Prezident Petr Pavel se v Brně setkal s končícím předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským i jeho nástupcem Josefem Baxou (vpravo). (7. srpna 2023) foto: Radim Strachoň, MAFRA

Ústavní činitelé a představitelé institucí by se měli pokusit kultivovat veřejnou debatu a nepřispívat ke slovní agresi. Předseda Ústavního soudu (ÚS) to řekl novinářům po jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském Hradě. ÚS podle něj bude muset pokračovat ve své osvětové činnosti v každé jednotlivé věci, aby neztratil důvěru, kterou dlouhodobě má.
  18:03

Baxa o setkání s prezidentem sám požádal. Počátkem února uvedl, že on i jeho kolegové byli po lednovém rozhodnutí o mimořádném zvýšení důchodů, kdy zamítli návrh na zrušení úpravy valorizace penzí, terčem urážek i výhrůžek.

Poznamenal, že ho zaskočila razance veřejné diskuse i výroků o tom, že ústavní soudci jsou zaprodaní, zkorumpovaní, provládní či bolševičtí. Úvahu, že ÚS jde při svém rozhodování někomu na ruku, tehdy označil za naprosto nemístnou. Připomněl, že ústavní soudci mají desetileté funkční období, takže zažijí „mnoho dalších vlád i další prezidenty“.

Nový tým Ústavního soudu funguje. Je zaujatý prací a motivovaný, míní Baxa

S Pavlem se Baxa shodl, že ÚS se nemůže vyhnout kritice svého rozhodování, za škodlivé ale považuje zpochybňování nezávislosti, nestrannosti a plnění role soudu. „Zdá se, že budeme muset ve své osvětové činnosti pokračovat v každé jednotlivé věci, abychom důvěru, kterou máme dlouhodobě, neztratili,“ řekl šéf ÚS.

Baxa už v minulosti uvedl, že ho netěší hrubost a vulgarita, které provázejí některé debaty. Rolí ústavních činitelů a představitelů institucí podle něj je pokusit se debatu kultivovat a nepřispívat k takovému trendu. „Naší povinností je spíše se snažit o zlepšování kultury veřejné diskuse a naopak nenaskakovat, nereagovat stejným způsobem, i když jsme předmětem útoků, výhrůžek nebo urážek,“ doplnil.

Pavel přijme na Hradě Baxu. Prezidenta bude informovat o tlaku na Ústavní soud po rozhodnutí o valorizaci

Podle předsedy ÚS by soudy a soudci neměli hledat hrubé záplaty na hrubý pytel, nýbrž trpělivě, srozumitelně a kultivovaně vysvětlovat co a proč dělají a jaké mají důvody pro svá rozhodnutí. „Aby to bylo pro lidi srozumitelné a aby i ti, kteří třeba očekávali jiný výsledek, pochopili a přijali s porozuměním, že ÚS nějak rozhodl. Bez pochybnosti, že tak rozhodl proto, že byl někým řízen nebo ovlivňován,“ poznamenal Baxa.

Na to, aby soudci srozumitelně vysvětlovali svá rozhodnutí, apeloval i prezident Pavel při jmenování 57 nových soudců obecných soudů. Podle hlavy státu to má vliv na důvěryhodnost všech státních institucí.

Ústavní soud neslouží nikomu, kvůli valorizaci čelíme výhrůžkám, říká Baxa

Kvůli snížení mimořádné valorizace penzí, které prosadila vláda kvůli růstu výdajů, se na ÚS obrátilo opoziční hnutí ANO. Chtělo dosáhnout zrušení důchodové novely a doplacení důchodů podle původního vzorce, stěžovalo si také na způsob prosazení změn. ÚS návrh ANO výraznou většinou hlasů zamítl.

Podle soudu byly okolnosti mimořádné a hrozily hospodářské škody, vláda stav legislativní nouze nezneužila a opozice měla při projednávání ve Sněmovně dostatečný prostor k vyjádření. Soudci zmínili i to, že opozice má právo na obstrukce, ty ale nesmějí paralyzovat proces přijímání zákonů.

Výhrůžek fyzickou likvidací členům vlády přibylo, Jurečka je předává policii

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...