30. října 2018 13:20, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní svátek jen pro letošek. Zeman i Babiš si na Slovensku připomněli vznik společné republiky

Český prezident Miloš Zeman a prezident Slovenska Andrej Kiska 30. října 2018 v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman a prezident Slovenska Andrej Kiska 30. října 2018 v... | foto: ČTK

Martin Na většině svého území ospalé, prázdninující Slovensko v úterý přivítalo nejvyšší ústavní činitele České republiky. O poznání živěji je na severu země, konkrétně v Martině, kde v jedenáct hodin česká politická reprezentace společně se svými hostiteli položila věnce k pamětní tabuli na budově, v níž přesně před sto lety byla podepsána Martinská deklarace. Dokument, jímž se slovenský národ přihlásil ke vznikajícímu společnému státu Čechů a Slováků, aniž by tamní politická reprezentace tušila, co se o dva dny dříve odehrálo v rodící se československé metropoli.

Úterními slavnostmi v Martině a nedalekém Ružomberku vrcholí série společných oslav vzniku Československa. „Neznám na světě dvě země, které by si byly blíž,“ zopakoval později na úvod kulturního programu prezident SR Andrej Kiska větu, kterou v těchto dnech slyšeli občané obou zemí opakovaně.

Jeho protějšek Miloš Zeman zdůraznil, že díky sto let starým událostem „jsme neztratili svou národnost, svůj jazyk“, neboť „Čechům hrozila germanizace a Slovákům maďarizace“. Přitomní jsou také premiéři Peter Pellegrini a Andrej Babiš, předsedové parlamentů a další politici a významní představitelé veřejného života obou následnických států ČSR.

Přestože předseda slovenské vlády Pellegrini o víkendu v Praze Čechy ujišťoval, že český premiér, rodák z Bratislavy, s ním i v soukromí mluví česky, Andrej Babiš si v závěru svého vystoupení získal přítomné svou mateřštinou: „Nech sa vám darí, Slováci. Vel’a šťastia.“

Slovenský premiér Peter Pellegrina předseda české vlády Andrej Babiš.
Slovenský premiér Peter Pellegrin a předseda české vlády Andrej Babiš v Martině...

V českých zemích připomínky sto let starých událostí skončily ve státní svatek 28. října, v den výročí vzniku republiky. Slovenský kalendář zná toto datum coby památný den, státním svátkem je 30. říjen pouze jednorázově pro letošek. A jelikož ve čtvrtek mají Slováci další svátek - Den všech svatých, slovenský HDP tohoto týdne nebude letos z těch nejlepších. Školou povinné děti mají navíc od pondělí, prakticky však od úterý, podzimní prázdniny.

Než tenorista Miroslav Dvorský, mladší bratr Petra Dvorského, svým zpěvem přítomné ujistil, kde leží onen pro Slováky nepochybně „najkrajší kút v šírom svete“, prohnala se nad Martinem rychlá bouře doprovázena hustým deštěm. Nejednoho z početného davu diváků tato skutečnost přiměla ke hledání paralel s turbulencemi ve vzájemných vztazích Čechů a Slováků v posledním století. Stejně jako jsou si dnes oba národy jak podle politických špiček, tak i podle průzkumu veřejného mínění nejbližšími, rovněž nebe nad zastřešeným pódiem i hledištěm před Slovenským komorním divadlem v Martině ukázalo po několika minutách přívětivější tvar.

Gabriel Sedlák

Autor

Gabriel Sedlákgabriel.sedlak@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz