Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Razie u kmotrů, politiků a úředníků - den III.

Česko

  20:30
PRAHA - Akce, která nemá v historii obdoby. Policejní týmy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od čtvrtečního rána zasahovaly prakticky po celé zemi. Překotný vývoj neskončil ani v sobotu. Koho poslal soud do vazby? Čím překvapil premiér Petr Nečas (ODS)? Server Lidovky.cz vám přináší velký chronologický přehled třetího hektického dne.

Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě foto: MAFRA: Alexandr Satinský

8.00 - Ostravský městský soud začíná rozhodovat o tom, zda pošle sedm obviněných do vazby.

10.05 - Jako první vyslechne soudní verdikt Roman Boček, bývalý náměstek ministerstva zemědělství, kterého policie viní z korupce. Soud posílá Bočka do vazby.

Celý den jsme sledovali v on-line reportáži - ČTĚTE ZDE:

10:45 - Stejné rozhodnutí slyší i Bočkův bývalý šéf, exministr zemědělství Ivan Fuksa, rovněž viněný z korupce. I on putuje do vazby

11.35 - Prezident MIloš Zeman po pietním aktu v Lidicích řekl novinářům, že by Nečasova vláda neměla pokračovat.
Nečasova vláda by měla kvůli skandálu odstoupit, míní Zeman

12.52 - A další, koho posílá ostravský soud do vazby, je bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. I u něj se soud bojí, že by mohl ovlivňovat svědky.
Ve vazbě je Nagyová, Tluchoř i Fuksa. Jediný Kovanda je na svobodě

14.03 - Do vazby putuje i Jana Nagyová, šéfka kabinetu premiéra Nečase. Policie ji viní z korupce a překročení pravomoci veřejného činitele. Hrozí jí až pět let za mřížemi.
Na kmotry se Nagyové vyšetřovatelé neptali, říká její obhájce
Vazbu snáší líp než někteří chlapi, říká právník Nagyové

Okresní soud v Ostravě rozhoduje o vazbě pro sedm obviněných v kauze šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové.

14.41 - Reakce koaličních partnerů: Miroslav Kalousek (TOP 09) říká, že situace je vážná a jeho strana požaduje koaliční jednání. Karolína Peake (LIDEM) hovoří o grandiózním skandálu ODS.
Peake mluví o grandiózním skandálu, TOP 09 chce jednání koalice

15.05 - Ani Ondrej Páleník, bývalý šéf Vojenského zpravodajství, neunikl vazbě.

16.15 - Zato jeho nástupce Milan Kovanda do vazby nepůjde, rozhodl soud. Vazbu nepožadoval ani státní zástupce. Kovandovi pomohla předchozí bezúhonnost a fakt, že s vyšetřovateli spolupracuje a pochybení doznal.
Kovanda se k činům přiznal, proto nešel do vazby, řekl mluvčí soudu

Přehled dění v předchozích dnech naleznete zde:

PADAJÍ OBVINĚNÍ: Pátek - den II.

RAZIE PROBÍHÁ: Čtvrtek - den I.

16.22 - Premiér Petr Nečas rozesílá médiím prohlášení, v němž se distancuje od jednání Jany Nagyové a říká, že jako šéfka jeho kabinetu končí. Nečas tvrdí, že o ničem nevěděl a sledovaným, tedy i své manželce Radce, se omlouvá.
Nagyová musí skončit, říká nyní Nečas. Premiér se omluvil sledovaným

TOP 09 preferuje akceschopnost vládní exekutivy, aby mohla pomáhat po povodních. Jednání koalice k současné situaci chce nejpozději v neděli.

18.00 - TOP 09 zahajuje jednání předsednictva strany. Po hodině má jasno. Chce pokračovat v koaliční vládě, ministr financí Kalousek zmiňuje nutnost pracovat na obnově země po povodních.

18.15 - Ostravský soud uzavírá maraton jednání. Na závěr posílá do vazby zpravodajce Jana Pohůnka. Státní zástupce zároveň navrhuje vazbu pro bývalého poslance ODS Marka Šnajdra. Rozhodovat se bude v neděli. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...