Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Přehlídka dekadence i lesku

Česko

Slavní návrháři na pařížském týdnu módy představili své nové kolekce. Také na ně ale dolehla krize

PAŘÍŽ Temné modely, třpytivé doplňky i leopardí vzory, tím se snažili módní tvůrci zaujmout na pařížských molech. Během tradičního týdne módy, který včera skončil, se představil John Galliano, Karl Lagerfeld i Stella McCartneyová. Tolik diskutovaná ekonomická krize se podepsala na obsazení publika, které bylo oproti loňským ročníkům značně prořídlé. Pravděpodobně také ovlivní množství objednávek na modelové oblečení.

Zatímco se na ulicích francouzské metropole objevily již první rozkvetlé stromy, světoznámí návrháři zde prezentovali své kolekce na podzim a zimu 2009/2010. Antonio Marras, tvůrce značky Kenzo, uvedl folklorně laděné modely plné květinových vzorů a polobotky, které zateplil kožíšek, připomínaly zasněženou ruskou zimu. Kožešiny nechyběly ani na nabíraných sukních a vlněných kabátech, evokujících ruský venkov.

Inspirace vůně dálek Také přední designér John Galliano se pro tentokrát oddal vůním dálek. Široké a pohyblivé sukně doplnily kabátky a sáčka s černými festony. Pod nimi se skvěly bílé blůzy s širokými zdobenými rukávy. Jeho modely tak v mnohém připomínaly východní Balkán. Kýžený dojem dolaďovaly například šátky nebo pásky s kovovými kulatými plíšky našitými na lemu. Také pro módní dům Christian Dior připravil na začátku přehlídek kolekci inspirovanou orientem. Šaty překypovaly plnými tvary, zdobeným kašmírem, brokáty a hedvábím.

To Hermes převzal spíše než dalekými oblastmi samotnou cestovatelskou atmosféru. Jean Paul Gaultier představil oděvy, které našly svůj vzor u pilotů dávných dvouplošníků. I zde se projevila jeho velká vášeň pro kůži, která v tvorbě převažovala. Bundy byly v krokodýlím provedení s kožešinovými límci a přiléhavé sukně v kůži nebo v astrachánu zdůrazňovaly mistrův cit pro ženskost. Nesměly chybět ani kožené kukly s připevněnými leteckými brýlemi.

Chanel pod vedením Karla Lagerfelda uvedl výrazné manžety a nabírané límečky. K již tradiční bílé a černé barvě tentokrát přidal trochu odvážnější barvy, nefritovou, zelenou a růžovou. Pro svou vlastní značku Lagerfeld podlehl svodům motorkářského světa. Ozdobou jeho modelové řady byly helmy zabalené do kožešiny nebo poseté drahokamy.

Designéři indické Manish Arora se svými křiklavými a veselými barvami ubránili tradičním tlumeným barvám severské zimy. Šaty doplňovaly blýskavé krystalové a kovové doplňky. Lhostejnost k ročnímu období potvrdili leopardími motivy a surrealistickými létajícími delfíny nebo tyrkysovými čtyřnohými ptáky.

Christian Lacroix se naopak ubránil příliš ozdobným detailům a zůstal tradičně u tmavých barev a střídmých střihů. Smyslnou eleganci potrhl černými krajkami. Jeho zřasené róby i kabáty se zúženými rukávy ve tvaru kokonu ale i tak nadchly publikum.

O krok blíž širšímu publiku Stella McCartneyová se oprostila od ryze ženské stránky návrhů a vpustila do své kolekce mužské rysy. Dominovaly hlavně zúžené kalhoty a sprejem obarvené šaty. Návrhářka se postupně snaží přiblížit k méně majetným vrstvám a její modely tomu odpovídají. Důležitou roli u ní hraje především pohodlí při nošení, které je důležité pro každou pracující ženu.

Do Paříže letos přijelo mnohem méně bohatých amerických či ruských zájemců. Ti tradičně sedávali v prvních řadách nebo si co nejdříve modely objednávali.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...