Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Překvapení v prvním kole

Česko

Český fotbal – Po předvolební frašce má národní tým nového trenéra

PRAHA Smířeně přijal roli outsidera a k volbě reprezentačního trenéra českého fotbalového mužstva šel pouze vyjádřit svůj názor. Z budovy Českomoravského fotbalového svazu však vyšel jako vítěz. Novým koučem reprezentace se překvapivě stal Petr Rada.

Změna byla očividná: úsměv na tváři, uvolněné vystupování, vtipy s novináři. Radovi spadl kámen ze srdce, dosáhl milníku své trenérské kariéry. „Řekl jsem svoji vizi, a dopadlo to takhle. Překvapení to určitě je,“ ulevil si Rada.

„Pro mnohé to bude zklamání, po tom všem, co se o mně poslední dobou napsalo. Ale já jdu do toho. Chci to zvládnout a připravit se,“ řekl nově zvolený trenér. Cíle jsou jasné. Postoupit na mistrovství světa 2010 a napravit pošramocenou pověst národního týmu.

„Jedním z důvodů, proč jsem bojoval až do konce, byla komunikace s hráči. Volal jsem si s nimi a dostalo se mi jejich podpory, řekli mi, ať tuhle šanci využiji,“ řekl Rada. Nový trenér také oznámil, že by rád v národním týmu opět viděl útočníka Jana Kollera a obránce Marka Jankulovského.

Rada hned v prvním kole volby porazil druhého kandidáta Jozefa Chovance drtivě devět ku dvěma hlasům, dva funkcionáři výkonného výboru ČMFS se hlasování zdrželi. Samotné volbě předcházel návrh člena výboru Františka Hrdličky na uskutečnění tajné volby. Návrh byl schválen.

Poražený favorit Chovanec naopak zachoval kamennou tvář: „Za favorita jsem se nepovažoval. Rozhodnutí mě proto nezklamalo. Vrátím se ke své práci ve Spartě. O osud národního celku strach nemám. Je dostatečně silný a v osobě Rady bude mít práce kouče kontinuitu.“

Výbor přemýšlel o dvou variantách. „Léčbě šokem“ v podobě zahraničního trenéra, nebo pokračování v rámci kontinuity českých trenérů. Zvolil druhou variantu.

Předseda svazu Pavel Mokrý vyloučil, že by samotný předvolební projev kandidátů měl větší vliv, a výsledek rozhodnutí přisoudil hlavně výše zmíněné svazové vizi. „Trenér Rada má za posledních deset let největší trenérskou zkušenost. Asistentem reprezentace byl již v roce 2000. Hlavním faktorem byla vize kontinuity. Potěšil nás i jeho proslov, který byl pragmatičtější a nesliboval vzdušné zámky,“ řekl Mokrý a přiznal, že volil Radu.

Na závěr třetí místopředseda Jaroslav Vacek poprosil: „Já Radovu předchozí práci nehodnotím, a proto bych vás (novináře) poprosil, abyste dali novému kouči šanci a hodnotili ho podle toho, jak na vás bude působit jako trenér reprezentace.“

***

„Hlavním faktorem byla vize kontinuity. Potěšil nás i jeho proslov, který nesliboval vzdušné zámky.“

Trapasy kolem volby

1. Je pryč, anebo není? Vlastimil Košťál odstoupil z funkce reprezentačního manažera. Nového kouče se však ještě rozhodl zvolit.

2. Brazilec jako Brazilec Předseda Pavel Mokrý během svazového zasedání zaměnil slavného brazilského kouče Carlose Alberta Parreiru za téměř neznámého Alberta Carlose Torrese.

3. Pravda, nebo spam? Podruhé projevil svaz svou nekompetenci. Na základě falešného e-mailu označili funkcionáři za kandidáta na post reprezentačního trenéra slavného Francouze Gérarda Houlliera. Ten se ostře ohradil.

4. Vše musí být české Čeští asistenti a stěhování do Česka – nemyslitelné podmínky odradily německého kouče od další kandidatury. A tak zbyli dva Češi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!