Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejedlý už nebude mít diplomatický pas, o jeho odevzdání jej požádal ministr Kulhánek

Poradce prezidenta Martin Nejedlý foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyzval poradce prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého, aby odevzdal svůj diplomatický pas. Reagoval tak na slova premiéra Andreje Babiše, že by jej Nejedlý neměl mít. Poradce se pasu vzdá, pokud bude vyzván písemně.
  13:37aktualizováno  13:48

„Diplomatický pas by neměl mít, nevím, proč ho má. Žádný můj poradce ho nemá,“ uvedl premiér Andrej Babiš v Rádiu Impuls na adresu Nejedlého s tím, že Kulhánkovi v úterý ráno navrhl, aby pas odebral.

Jen několik hodin poté ministr zahraničí na Twitteru uvedl, že poradce vyzval, aby do sedmi dnů diplomatický pas vrátil. 

„Je nepravděpodobné, že by nyní pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty. Pokud do sedmi dnů diplomatický pas nevrátí, tak bude zneplatněn,“ napsal.

Měl by mít poradce prezidenta Nejedlý diplomatický pas i v době Zemanovy hospitalizace?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 26. října 2021. Anketa je uzavřena.

Ne8025
Ano202

Martin Nejedlý Deníku N řekl, že mu diplomatický pas nikdy nepomohl k ničemu jinému, než že nemusel stát sám fronty na víza, když cestoval s prezidentem. 

„Odevzdám ho, když mi to napíšou, do té doby to ale dělat nebudu,“ uvedl poradce prezidenta.

Pětapadesátiletý Nejedlý působí jako ekonomický poradce prezidenta a je označován za jednoho z klíčových mužů Zemanova okolí. V minulosti se například účastnil jednání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář.

Diplomatickým pasem disponují i další pracovníci kanceláře Hradu. „Má jej vedoucí kanceláře prezidenta disponuje diplomatickým pasem, nárok na něj přímo vyplývá ze zákona o cestovních dokladech. A také pan Ovčáček jako ředitel tiskového odboru je na základě své pracovní pozice držitelem diplomatického pasu,“ sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Premiér Babiš také kritizoval návštěvu předsedy Sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Zemana v nemocnici, o které údajně Babiš nebyl informován. 

„Nechápu, proč tam pan Vondráček šel, pan prezident to mohl podepsat i bez té šaškárny. Dnes máme klub, musí nám to vysvětlit,“ řekl premiér v Rádiu Impuls . 

Na funkci, o kterou Vondráček v hnutí ANO usiloval, ho proto nedoporučí. „Je to erudovaný právník, má zkušenosti, ANO ho určitě bude chtít nominovat na jinou funkci. Podle mě byl akorát uveden v omyl, sehrál roli takzvaného užitečného idiota,“ míní Babiš. 

Podle něj je zároveň příliš brzy na debaty o zdravotní způsobilosti prezidenta, když jeho role bude potřeba možná až koncem listopadu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!