Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala se nechystá do čela Evropské rady. Nevím, kde se ty úvahy berou, tvrdí

Premiér a předseda ODS Petr Fiala při zahájení kampaně koalice SPOLU k volbám do Evropského parlamentu foto: Jakub Stadler, MAFRA

Premiér a předseda ODS Petr Fiala odmítl úvahy, že by mohl po volbách do Evropského parlamentu zamířit do evropských struktur, pokud by pro koalici SPOLU nedopadly volby dobře. „Nevím, kde se tyto úvahy berou,“ odvětil na dotaz, zda by v případně špatného volebního výsledku eurokandidátky SPOL, mohl zamířit až do čela Evropské rady.
  12:43

Výměna premiéra a jeho přesun do funkce v Bruselu po eurovolbách by nebylo v Česku novinkou.

Sociálního demokrata Vladimíra Špidlu to potkalo po nezdaru jeho strany v eurovolbách v roce 2004, kdy se proti němu spojili stoupenci Stanislava Grosse a Miloše Zemana. Špidla skončil v čele vlády i své strany a stal se eurokomisařem. V čele vlády ho vystřídal Gross.

Ke spekulaci, jak by se ODS mohla zbavit svého předsedy „vykopnutím nahoru“, Fiala řekl, že ho úvahy o tom, zda by mohl být nástupcem Charlese Michela těší. Dodal, že to svědčí o změně pozice Česka v Evropě, kdy naše země začala být brána jako respektovaný a silný partner. „Mne to těší, v žádném případě ale nemíním opustit rozdělanou práci,“ řekl Fiala.

Fiala také uvedl, že chce dokončit celé volební období v čele vlády a má ambici nepřenechat Českou republiky po volbách do Sněmovny populistům a extremistům.

Eurokomisaře má podle Fialy navrhnout koalice STAN a Pirátů

K nominaci nového eurokomisaře Fiala doplnil, že strany pětikoalice se domluvily, že právo nominovat ho má koalice STAN a Pirátů. „Moje chápání bylo, že to budou Starostové. Počkáme na nominaci a o ní bude rozhodovat vláda,“ řekl. Chce pro zástupce Česka v Evropské komisi co nejsilnější portfolio, o čemž už nyní vede jednání.

STAN a Piráti se zatím stále dohadují, kdo má na příští eurokomisaře nárok. A obě strany chtějí nabídnout jedničku své eurokandidátky. Starostové a nezávisí Danuši Nerudovou, Piráti Marcela Kolaju.

Koalice STAN a Pirátů už fakticky ani neexistuje, i když ve vládě jsou obě strany, jejichž vztahy pochroumaly už výsledky voleb do Sněmovny. Voliči této koalice dali výrazně přednost kandidátům STAN, a tak Piráti jsou ve Sněmovně pouze čtyři, zatímco Starostové a nezávislí mají 33 poslanců.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!