Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala jednal se šéfem Volkswagenu kvůli gigafactory, nechce to teď komentovat

Premiér Petr Fiala foto: Úřad vlády ČR

Premiéra Petra Fialu navštívil šéf představenstva Volkswagen Group Oliver Blume. „Mohu potvrdit informaci, že budu jednat se šéfem Volkswagenu. A když budu jednat se šéfem Volkswagenu, tak budu samozřejmě také mluvit a jednat i o zamýšleném projektu gigafactory v Česku,“ řekl už minulý týden Fiala.
  7:26aktualizováno  17:23

Česká vláda má zájem o umístění továrny na baterie pro elektromobily, takzvané gigafactory, na Plzeňsku.

„Jednání je čistě pracovní, proto nebudeme uvádět více detailů k jeho obsahu, stejně tak neočekáváme tiskový výstup,“ sdělil iDNES.cz ještě před schůzkou mluvčí vlády Václav Smolka.

Fiala skutečně schůzku nekomentoval, jen mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka po ní uvedl: „Tento projekt je pro vládu velmi důležitý, do jeho přípravy se zapojilo hned několik ministerstev. Proto pan premiér a pan ministr o průběhu schůzky informují nejprve vládní kolegy.“

Pokud se to bude oddalovat, budeme se muset soustředit na jiné projekty, řekl dříve premiér

Premiér Fiala po jednání vlády 11. října řekl, že je třeba, aby v dohledné době jednání s Volkswagenem dospěla k výsledku. „Už pomalu nazrává čas, abychom věděli, zda to rozhodnutí spěje k úspěchu toho projektu, anebo zda se to bude dál oddalovat. Protože pokud se to bude dál oddalovat, tak se budeme muset více soustředit na ty jiné strategické projekty, které máme rozjednány,“ prohlásil předseda vlády.

„Strategický cíl je gigafactory. A to je klíč k tomu, abychom udrželi význam automobilového průmyslu v České republice,“ uvedl v Rozstřelu iDNES.cz ministr dopravy Martin Kupka v první dekádě října.

S Českem jedná Volkswagen o areálu armádního letiště v Líních u Plzně, kde by továrna zaměstnala do 4000 lidí. Jedná ale také s Polskem a Maďarskem. Stavbu gigafactory v Líních odmítají místní aerokluby a piloti využívající záložní armádní plochu, v některých okolních obcích se dokonce podepisuje petice proti stavbě.

Volkswagen rozhodnutí o umístění gigafactory již několikrát odložil kvůli možnému zvýšení podpory ekologických investic ze strany EU. Thomas Schmall z představenstva Volkswagenu podle DPA uvedl, že na rozhodnutí není žádný spěch.

V nejzazším případě podle něj může koncern rozhodnout v roce 2025. Frankfurter Allgemeine Zeitung před dvěma týdny nicméně s ohledem na chystanou Blumeho návštěvu poznamenal, že věci se možná daly do pohybu.

Na zprávu, že v Polsku se budou vyrábět komponenty baterií pro elektromobily Volkswagen, premiér Fiala při interpelacích ve Sněmovmě na dotaz Moniky Oborné z hnutí ANO odvětil: „To, co se děje v Polsku a co se má stavět v Polsku, to není žádná gigafactory a skutečně mohu říct, že tento projekt žádným způsobem neohrožuje projekt gigafactory v Plzni-Líně. Dokonce bych řekl, že pokud Volkswagen se rozhodne stavět nějakou gigafactory v Evropě, tak to bude České republice.“

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj