Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala ustoupil Pavlovi. Novoroční projev pronese na Štěpána, stejně jako Zeman

Premiér Petr Fiala - ilustrační snímek. foto: ČTK

Premiér Petr Fiala bude mít projev k občanům 26. prosince, ustoupí prezidentu Petru Pavlovi, který se chce vrátit k tradici novoročních prezidentských projevů. Ve stejný den plánuje své tradiční vánoční poselství také exprezident Miloš Zeman. Premiér to uvedl v pořadu Ptám se, pane premiére na serveru Blesk.cz.
  12:48

Fiala uvedl, že projev chystá. V minulých letech se k lidem obracel na Nový rok. Pavel se však chce podle premiéra vrátit k tradici novoročních prezidentských projevů. „Prezident má přednost, rád ustoupím a obrátím se k lidem 26. prosince,“ řekl Fiala.

Tradici novoročních projevů zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Zprvu nedržel projevy ke spoluobčanům, zato poskytoval tradičně novinám novoroční interview. Na Nový rok 1919 také promluvil k Národnímu shromáždění. Ve 30. letech pak Masaryk začal vystupovat s vánočními projevy.

Změna tradic

Ve štědrovečerních, tehdy už rozhlasových projevech, pokračoval po svém nástupu do funkce také druhý československý prezident Edvard Beneš. Tradici nepřerušil ani prezident okupovaných Čech a Moravy Emil Hácha. Vánoční projevy zrušil až první komunistický prezident Klement Gottwald, který začal poselství národu přednášet na Nový rok.

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana (26. prosince 2018)

Novoroční projevy k národu měli také prezidenti samostatné České republiky Havel a Klaus. Tradici narušil až prezident Zeman, který v roce 2013 vystoupil s projevem 26. prosince. Změnu termínu zdůvodnil tím, že chce navázat na zvyk z první republiky.

Vánoční poselství, jak svá vystoupení nazval, přednášel Zeman až do konce funkčního období letos na jaře. Podle jeho bývalého mluvčího Jiřího Ovčáčka ho bude mít i letos, bude natočeno těsně před vánočními svátky a odvysíláno na facebookové stránce exprezidenta 26. prosince ve 13:00, sdělil iDNES.cz Ovčáček.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...