Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Fiala čeká, že Jurečka vysvětlí veřejnosti okolnosti večírku v den střelby

Česko

  20:55
Premiér Petr Fiala po několika dnech, kdy propukla kauza ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky ohledně vánočního večírku, očekává, že jeho vicepremiér vše veřejnosti vysvětlí. Jurečka připustil, že večírek v den střelby byl plánovaný, ale že ho rozpustili dříve, jakmile se kolem 19. hodiny dozvěděl o střelbě. Jenže jak upozornila redakce iDNES.cz, tento údaj nesedí.

„Byla to chyba, za kterou se omluvil, což je důležité. Je také potřeba, aby vše vysvětlil veřejnosti,“ uvedl nyní premiér Fiala na dotaz Blesk.cz.

Ministr Jurečka se ovšem odpovědi na otázky kolem vánočního večírku svého resortu vyhýbá. Mlčí i jeho mluvčí. Jak zjistila MF DNES, vánoční večírek na jeho úřadě nejen že neskončil kolem 21. hodiny, jak ministr tvrdil, ale že se na něj také vrátil.

Dva zdroje MF DNES – jejichž totožnost redakce z pochopitelných důvodů neuvádí, protože jde o Jurečkovy podřízené – tvrdí, že Jurečka se po jednání vlády na večírek vrátil, a to zhruba v půl jedenácté večer. Dokonce – shodně podle obou – se snažil i mírnit konflikt, který na večírku vznikl.

„Dva zaměstnanci se dohadovali, pravděpodobně kvůli ženě. Jurečka sám se to snažil mírnit, jeden z těch dvou aktérů byl pak vyveden ven,“ řekl zdroj MF DNES.

Střelec začal střílet na fakultě minutu před patnáctou hodinou. Právě v patnáct hodin začal vánoční večírek ministerstva. Policie poprvé o střelbě informovala na sociální síti X v 15:17, o půl hodiny později už ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) varoval, že situace je vážná a jede na místo.

Minutu před tři čtvrtě na šest večer oznámil mluvčí vlády Václav Smolka, že se mimořádně sejde vláda. Její členové a členové bezpečnostní rady státu přiznávají, že informace o střelbě měli prakticky okamžitě. Jurečka se přesto ve středu začal vymlouvat, že o střelbě až do 19. hodiny nevěděl.

„Hned, jak jsem se o celé události před 19. hodinou dozvěděl víc, napsal jsem své osobní vyjádření na síti X, což lze dohledat. Do té doby jsem se snažil věnovat především zaměstnancům, kvůli kterým jsme celé setkání dělali,“ napsal na síť ministr Jurečka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!