Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Video s nutellou byla chyba, řekl Fiala. Má problém s Kalouskem v eurovolbách

Česko

  21:50aktualizováno  22:29
Video z německého nákupu nutelly se nepovedlo, uznal premiér Petr Fiala. „Chyba, která se stala, jde za mnou,“ řekl na CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala s tím, že si ze snímku, na kterém porovnával české a německé potraviny, vzal ponaučení. Promluvil i o dalších tématech včetně kandidatury Miroslava Kalouska v eurovolbách.

Premiér Petr Fiala navštívil na začátku listopadu bavorský Waldsassen. V německém a českém supermarketu nakoupil devět potravin. Během srovnávacího nákupu prověřoval, jak je na tom Německo s jejich kvalitou a cenami.

„Všechno se nepovede. Video nebylo dobře přijato. Kdo nic nedělá, nic nepokazí, chyby se stanou i mně. Z videa jsem si vzal poučení. Chyba byla ve způsobu jeho zpracování,“ řekl Fiala.

Se svým současným týmem, který mu s komunikací a sociálními sítěmi pomáhá, hodlá pokračovat ve spolupráci.

„To, že mi někdo něco poradí nebo doporučí, nic neznamená. Ta chyba, která se stala, jde za mnou. Rozumný člověk se poučí,“ pokračoval.

Na video vznikla řada vtipů a parodií, některé ocenil i premiér. „Na druhou stranu vznikla řada vtipů, která mě pobavila. Žijeme ve vyhrocené době. Natočit video, které se nepovede není srovnatelné s tím, co dělají jiní,“ dodal.

Kalousek? Nedovedu si to představit

Fiala si nedovede představit, že by na kandidátce koalice Spolu pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce byl i bývalý předseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Věří, že TOP 09 bude rozhodovat demokraticky a ve všech souvislostech, do jejího výběru nicméně nechce ani nemůže mluvit.

„Nedokážu si to představit,“ řekl Fiala a poukázal na to, že Kalousek, který nyní aktivně nepůsobí v politice, jeho koaliční vládu opakovaně v médiích a na sociálních sítích tvrdě kritizuje. „Ale počkejme, až TOP 09 dá nominace, věřím, že bude uvažovat ve všech souvislostech,“ dodal premiér.

Kalousek nedávno sám ohlásil zájem kandidovat do Evropského parlamentu, jeho záměr ale vzbudil i negativní reakce. Kalousek ke svému plánu na sociální síti X napsal, že ho překvapilo velké množství návrhů z regionů, aby za TOP 09 kandidoval.

Ceny potravin nestanovuje vláda

Premiér se věnoval také avizovanému zdražování potravin od nového roku.„Je to porušení slibu, který obchodníci dali. Měl jsem s nimi 30. srpna jednání. V té době byly známy všechny parametry konsolidačního balíčku. Argument, že za to může balíček, je nesprávný. Nemíním se smířit s tím, že nám někdo dá slib a pak ho poruší,“ reagoval Fiala.

Cenám potravin se Fiala dle svých slov věnuje intenzivně od jara a pravidelně vyvíjí tlak na obchodníky. Jedná také s potravináři a zemědělci. „Můj tlak výsledek má. Budu v tom pokračovat. Někdy se podaří více, někdy méně,“ řekl. Problém je podle premiéra v tom, že v Česku je malá skupina obchodníků, ale i producentů potravin, která určuje, za kolik se budou prodávat.

Výsluhy jen pro vybrané profese

Premiér také odmítl, že by obcházel ministra zdravotnictví Vlastimila Válka při jednání s lékaři. Uvedl, že s ním veškerý postup konzultoval, třebaže se šéf resortu nakonec nepřipojil ke schůzce, během níž došlo ke slovní shodě mezi vládou a lékaři.

Fiala se dotkl i výsluh pro zdravotníky Požadavek ze strany zástupců České lékařské komory nepovažuje za přiměřený ani adekvátní.

„Když jsem se účastnil jednání s lékaři, tak jsem se s takovým požadavkem nesetkal. Myslím, že to není ani možné. Platí argument, který tady zazněl. Mohla by se ozvat celá řada dalších profesí,“ podotkl.

Fiala zmínil, proč výsluhy přísluší například policistům či vojákům. „Jsou to lidé, kteří nasazují své životy a mají významné limity – musí hodně obětovat, nemohou třeba protestovat. Společnost se vzhledem k těmto limitům rozhodla, že je na místě tuto službu odměnit výsluhou. To se ale nemůže vztahovat na všechny profese. Tato debata na místě není,“ míní.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...