Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Premiéra fotbalu bez policie nevyšla

Česko

  15:19
BRNO - Ochranka nedokázala udržet pořádek při fotbalovém utkání mezi 1. FC Brno a Baníkem Ostrava, které tak začalo zhruba s půlhodinovým zpožděním. Policie, která podle nového zákona a dohody s ČMFS už není přímo na stadionech, musela ještě před začátkem brněnského zápasu v hledišti zasáhnout. Problémy byly především s fanoušky Baníku.

Policista při zákroku proti fanouškům, kteří před zápasem mezi 1. FC Brno a FC Baník Ostrava vnikli na hřiště. foto: ČTK

"Baníkovci utrhli tyč, kterou ohrožovali ochranku. Část z nich přelezla plot a dostala se na hrací plochu," řekla jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová. Upřesnila, že v 15:02, tedy dvě minuty po původně stanoveném začátku zápasu, byla policie požádána vedením brněnského fotbalového klubu o pomoc. V takovém případě může policie podle nového zákona požadovat po klubu finanční náhradu.

Ochranka (na snímku) nedokázala udržet pořádek při utkání, které tak začalo zhruba s půlhodinovým zpožděním. Policie musela ještě před začátkem zápasu v hledišti zasáhnout. Problémy byly především s fanoušky Baníku.

Problémy nastaly před výkopem, když ochranka otevřela branku v sektoru hostujícího týmu ve snaze zjednat pořádek. Brankou vnikla zhruba stovka fandů do prostoru za hrací plochou. Baníkovci převrhli reklamu a snažili se vniknout do jiného diváckého sektoru. Člena ostrahy vyhodili přes zábranu na hrací plochu.

Policie zadržela 5 lidí
Situaci se pokoušel zachránit kapitán Baníku Rudolf Otepka, jenž se snažil příznivce svého klubu uklidnit. Fanoušci se však do svého sektoru vrátili až poté, co proti nim nastoupili policisté.

Policie zadržela pět výtržníků, podle jejích informací měli všichni přes promile alkoholu v krvi. Čtyři skončili v policejní cele, pátý byl lehce zraněn a policie ho převezla k ošetření do nemocnice. Jaký postih je čeká, není podle policejní mluvčí zatím jasné. Pravděpodobně budou potrestáni pokutou. Neukáznění byli i brněnští fanoušci.

"Také oni lezli po hrazení. Nicméně stačilo, aby se naši strážníci objevili na stadionu a situace se okamžitě zklidnila," řekl mluvčí brněnské městské policie Zdeněk Novák. Přesto na začátku druhého poločasu strážníci vykázali ze stadionu skupinu asi 20 příznivců brněnského týmu, kteří provokovali fanoušky Baníku.

Klub za zásah možná zaplatí
Dnešní kolo první fotbalové ligy se hraje poprvé podle nových bezpečnostních pravidel dohodnutých v pondělí mezi policií a Českomoravským fotbalovým svazem. O klid na stadionech se nestará policie, jak tomu bylo dříve, ale plně pořadatelé. Policisté zakročují, jen když ochranka situaci nezvládne.

Otázkou je, jak nyní policie svůj zásah na stadionu vyhodnotí. Pokud její velení dospěje k závěru, že policisté museli vstoupit na stadion, protože ochranka zcela selhala, mohou strážci zákona brněnskému fotbalovému klubu zásah naúčtovat. Stalo by se tak poprvé v historii fotbalu v ČR.

Sportovní ředitel brněnského klubu Radek Bělák ale na tiskové konferenci po zápase řekl, že policie podle jeho názoru zákrok účtovat nebude. "Udělali jsme maximum pro zabezpečení. Bohužel mezi tisícovkou fanoušků byly dvě stovky těch, kteří nepřišli za fotbalem a chtěli za každou cenu vyvolat výtržnost. Přitom fanoušky Baníku hlídala přímo agentura, která je hlídá v Ostravě, a doprovázela je v průběhu cesty do Brna," uvedl Bělák.

Bublan: Současné řešení je nedokonalé
Ten se domnívá, že pro zajištění větší bezpečnosti mohl brněnský klub do budoucna snad pouze zpevnit ještě více plot mezi sektorem pro hosty a hřištěm. Součinnost a spolupráci s policií považuje Bělák v případě brněnského zápasu za velmi dobrou. "Museli zasáhnout, protože hlídací agentura situaci nezvládla. Klub ale udělal pro bezpečnost maximum," tvrdil.

Situace v Brně se uklidnila až před 19:00, kdy ostravští fanoušci odjeli. Při převozech mezi stadionem a železničním nádražím poškodili podle policie několik autobusů. Způsobené škody zatím nebyly vyčísleny.

Současné řešení diváckého násilí na fotbale je podle stínového ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) nedokonalé. Uvedl to v dnešních Otázkách Václava Moravce. Obává se například nedostatečného výcviku soukromých bezpečnostních služeb, který může vést ke konfliktům s návštěvníky stadionů a ke zraněním.

Nejsilnější opoziční strana ČSSD připravuje zákon o diváckém násilí, který by se podle Bublana měl dostat do sněmovny počátkem druhé poloviny letošního roku. Návrh chce problematiku řešit s důrazem na prevenci. Bublan dal za příklad Británii, která se také zaměřila na prevenci a kde se lidé, kteří se opakovaně dopouštějí násilí na stadionech, vůbec nedostanou na fotbalový zápas. Přispívají k tomu vstupenky na jméno či přísné kontroly při vstupu na stadion. V českém fotbale má podobný cíl plnit chystaný registr fotbalových výtržníků.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...