Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přeplněná rolba sjela do příkopu

Česko

ROKYTNICE NAD JIZEROU V Rokytnici nad Jizerou sjela v sobotu před polednem do potoka rolba, která svážela rekreanty. Při nehodě se zranilo jedenáct lidí, mezi nimi pět dětí.

Náčelník Horské služby Jiří Brožek řekl, že jednu mladou ženu s vážným poraněním páteře převezl vrtulník do liberecké nemocnice. Údaje o jedenácti zraněných potvrdila i mluvčí krajské záchranné služby Kristýna Fejfarová. Řidič rolby TV Nova a České televize přiznal, že převážel víc lidí, než je povoleno. Muž je podezřelý z ublížení na zdraví. Vyšetřovatel ho ale zatím z žádného trestného činu neobvinil. Vyčká zřejmě, až bude mít v ruce posudek technického stavu rolby, která se podrobí expertize. Včera o tom informovala mluvčí semilské policie Soňa Šídová.

Zranění jsou mimo ohrožení života Nejvážnější poranění pánve a páteře utrpěla mladá žena, která leží na traumatologii v Liberci. „Je mimo ohrožení života. Lékaři dokončují potřebná vyšetření, v pondělí rozhodnou, jestli budou operovat pánev,“ uvedla mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Alexandra Kittnerová. Ve stabilizovaném stavu a mimo nebezpečí jsou i další dva pacienti, kteří skončili na chirurgii a jednotce intenzivní péče jablonecké nemocnice. Další zranění leží v nemocnicích v Tanvadlu a Jilemnici nebo je ošetřili v rokytnickém Medical centru.

Řidič rolby řekl, že je na vině technická závada. Navíc připustil i vlastní pochybení, vezl totiž příliš mnoho lidí. „Připouštím, bylo jich tam víc než osm,“ řekl řidič v ČT. Rolba může přepravovat osm pasažérů, podle TV Nova v ní ale jelo celkem 17 lidí.

Podle Bohumíra Šlégra, který obsluhuje lanovou dráhu na Lysou horu, se neštěstí odehrálo nedaleko dolní stanice lanovky. Soukromá taxirolba objížděla horské chaty a zajišťovala svoz rekreantů.

Po sjezdovce prý couvala, ale najednou se kvůli technické závadě stala neovladatelnou. Nejprve se nekontrolovaně sesunula asi 200 metrů směrem k Zalomenému vleku, potom se převrátila a zřítila ze zhruba pětimetrového srázu do potoka. „Rolbě se zřejmě rozbil diferenciál. Byla zcela neovladatelná, když se převrátila na pasažéry a s pásy nahoře spadla do potoka,“ popsal nehodu Šlégr.

Záchranáři vyprošťovali zraněné postupně. Rolbě lyžařského areálu se odpoledne za pomoci hasičů podařilo asi po 50minutové operaci převrácený vrak vyprostit. Policisté nařídili ho podrobit odborné expertize. Mluvčí semilské policie Soňa Šírová řekla, že případ vyšetřuje policie. „O tom, jestli vyšetřovatel někoho obviní, je předčasné spekulovat,“ podotkla.

Na místě zasahovalo pět posádek zdravotní záchranky, letecká záchranka, horská služba a také hasiči. Horská služba převezla na sněžných skútrech zraněné osoby dolů k silnici, kde je za pomoci záchranářů přeložili do sanitních vozů.

„Hasiči se zase postarali, aby z rolby neunikaly ropné látky do potoka,“ řekla jejich mluvčí Iva Michalíčková. Podle Brožka bylo štěstí, že ve Dvoračkách měli právě prověrky cvičitelé horské služby.

„Během chvíle jich přijelo 16. Díky tomu se nám podařilo stihnout všechny transporty za 1,5 hodiny,“ dodal Brožek.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...