Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prérie uvnitř stísněné hlavy

Česko

Micah P. Hinson na nové desce postavil monumentální pomník svým pochybám a tísni.

Je to osvěžující, když ve světě pop-music, který je plný individualit, často vyrobených podle jednoho mustru, člověk narazí na takovou, jež prefabrikovaným škatulkám a očekáváním neodpovídá.

Texaský písničkář Micah P. Hinson je zvláštním způsobem nesourodá postava. Jeho hluboký a jakoby ranami osudu zatížený hlas se nehodí k vizáži obrýleného kluka, který zažil to největší nebezpečí, když si při hodině četl pod lavicí Pána prstenů. I ta vizáž ale klame - Hinson toho za svých devětadvacet let stihl docela hodně, byl vychován v duchu striktního evangelikálního křesťanství, utekl z domova a stal se závislým na tvrdých drogách, nějakou dobu byl zavřený, dal se jakž takž dohromady, stal se z něj respektovaný hudebník. Dost na to, aby ho chválila kritika, ne dost na to, aby mohl pustit práci prodavače v obchodě s komiksy. A taky je to indián, což se vždycky hodí.

Podobně nesourodě mohou působit i základní ingredience jeho hudby - intimita a introspekce kombinované se zvukem často velice mohutným. Na Hinsonových deskách často jako kdyby řádil celý orchestr, většinou je to ale jenom autor sám, který nahrává většinu partů jeden po druhém. Podobně vznikala i jeho čtvrtá deska Micah P. Hinson and The Pioneer Saboteurs. Dají se na ní najít lehké kovbojské popěvky k táboráku (Sweetness) i expresivní zvuková krajinomalba, kde pod vrstvami smyčců duní ztěžklá rytmika; a celá ta stavba se rozpadá pod ranami rozvazbené kytary. Hinsonovi se někdy daří dosáhnout až tragického majestátu, jeho hudba je stejným dílem smutná, vzdorná, někdy i triumfální. Zmučená píseň The Cross That Stole This Heart by mohla dokreslovat scénu pohřbu v nějakém surreálném westernu. Konejšivou velebnost skladby Stuck on the Job podvrací značně morbidní text. Hinson se občas nevyhne přepjatosti v hudbě (viz několikaminutový zvukový blázinec, jímž začíná závěrečná instrumentálka The Returning) ani v textech. Má ale vzácný dar tvořit hudbu, která se dokáže rozletět nad imaginární prérií plnou ostrých barev, a zároveň se ty tóny zevnitř odrážejí od stěn jedné stísněné hlavy.

Micah P. Hinson and The Pioneer Saboteurs

Full Time Hobby, 2010

Autor: