Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Převaděč ujížděl v dodávce s 29 migranty před policisty a havaroval

Česko

  9:27aktualizováno  10:33
Na kraji Břeclavi v sobotu ráno havaroval převaděč, který převážel 29 migrantů ze Sýrie. Nehoda vznikla v důsledku ujíždění policejní hlídce. Záchranáři po nehodě ošetřili 21 zraněných, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět dětí.

„Dnes okolo 7:00 nezastavila bílá dodávka na hraničním přechodu Lanžhot - stará cesta ke kontrole a místo toho pokračovala vysokou rychlostí směrem do České republiky,“ popsal začátek incidentu policejní mluvčí Petr Vala.

„Policisté ji začali pronásledovat služebním vozidlem. Když se ji pokusili zastavit s tím, že dodávku předjeli, začal je řidič vytlačovat ze silnice,“ doplnil mluvčí.

Převaděč ujížděl až do Břeclavi, kde nezvládl průjezd křižovatkou, narazil do dvou zaparkovaných aut, dopravní značky a domu. „Na místě je několik zraněných včetně dětí,“ uvedl Vala s tím, že zasahují i záchranáři a hasiči.

Záchranáři zatím na místo vyslali 14 prostředků včetně velkokapacitní sanitky, inspektora provozu a vrtulníku. „Jsme stále na místě, zjišťujeme závažnost zranění a postupně je ošetřujeme. Prozatím jsme ošetřili a převezli k další péči do nemocnic sedm lidí včetně jednoho dítěte,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Později uvedla, že ošetřili 21 zraněných. Z toho šest jich bylo těžce, zbylých patnáct středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět dětí. Záchranáři je ošetřili a převezli do jihomoravských nemocnic.

Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění. „Převaděče jsme zadrželi a po výslechu za přítomnosti tlumočníka a zjištění všech okolnosti případu bude upřesněna právní kvalifikace jeho jednání,“ uvedl Vala.

Policisté od půlnoci na čtvrtek dočasně obnovili kontroly na hranicích se Slovenskem, zatím jsou naplánované do 8. října. Důvodem je významně rostoucí počet utečenců zejména ze Sýrie, kteří hranice do Česka nelegálně překračují.

Za první dva dny zadrželi policisté v Jihomoravském kraji 345 migrantů, šestadvacet převaděčů a tři hledané osoby. Kromě Česka obnovilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!