Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zeman navštíví Srbsko. Otevře Český dům, za který lobboval, a setká se s Vučičem

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové. (17. prosince 2022) foto: CNN Prima News

Méně než čtyřicet dní před koncem svého mandátu navštíví prezident Miloš Zeman Srbsko. V Bělehradě se v neděli a pondělí setká se srbským protějškem Aleksandarem Vučičem, představiteli vlády nebo parlamentu. Zúčastní se také otevření Českého domu, za jehož zřízení se v posledních letech opakovaně zasazoval, řekl prezidentův poradce pro zahraniční politiku Rudolf Jindrák.
  18:03

Oficiální část programu bilaterální návštěvy se uskuteční v pondělí. Nejprve českého prezidenta Miloše Zemana v Bělehradě přijme jeho srbský protějšek Aleksandar Vučič, a poté se sejde s dalšími čelními politiky.

S Vučičem se český prezident naposledy setkal loni v říjnu u příležitosti konání summitu Evropského politického společenství na Pražském hradě. Mluvili tehdy například o migrační krizi a vysokém růstu počtu migrantů, kteří přes Českou republiku mířili z Turecka do Německa.

Tématem rozhovoru tehdy bylo i otevření Českého domu. Právě jeho zřízení bude podstatnou částí srbské cesty Zemana. Za jeho obnovení se přimlouval Zeman opakovaně, s Vučičem o něm mluvil například při své návštěvě v Srbsku v roce 2019. Jeho stavbu zaplatila ve dvacátých letech 20. století česká krajanská komunita, v 60. letech jej zkonfiskovala Jugoslávie.

Vučič Zemanovi slíbil, že se zasadí o vyřešení majetkoprávních sporů. Srbsko následně investovalo do opravy domu a většinu budovy je nyní připraveno darovat České republice.

Zeman s Vučičem proto na své návštěvě v Bělehradě podle Pražského hradu podepíše Společné prohlášení prezidentů obou zemí o rozvíjení kulturní spolupráce a o zřízení Českého domu v Bělehradě, které má představovat politické stvrzení záměru dům Česku darovat. Darovací smlouvy budou uzavřeny následně mezi příslušnými institucemi obou zemí.

V domě bude sídlit České centrum i další české agentury a instituce, stejně jako krajanská komunita. Právě Česká centra by měla mít Český dům ve správě. Aby bylo zajištěno financování, budou některé prostory nabídnuty k pronájmu českým firmám.

Srbsko je tradičně jedním z nejbližších spojenců Ruska v Evropě. V poslední době se však snaží udržet si od Moskvy určitý odstup a válka na Ukrajině vnáší do rusko-srbských vztahů napětí, poznamenala nedávno agentura Bloomberg, když se Vučič opakovaně postavil na stranu Ukrajiny v konfliktu s Ruskem.

„Pro nás je Krym Ukrajina a Donbas je Ukrajina. A tak to také zůstane,“ řekl v rozhovoru s agenturou Vučič. „Od samého začátku jsme říkali, že nejsme schopni a nemůžeme podpořit ruskou invazi na Ukrajinu,“ dodal srbský prezident, který se v nedávných letech se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem často osobně setkával, ale jak uvedl, s Putinem už „mnoho měsíců“ nehovořil.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...