Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mynář: Vše směřuje ke snaze zbavit prezidenta výkonu pravomocí, Vystrčil vyvolal mediální hru

Česko

  14:38aktualizováno  15:05
Jako mediální hru a snahu o zviditelnění označil vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář žádost předsedy Senátu Miloše Vystrčila o sdělení prognózy zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Informace o jeho zdraví může podle Mynáře sdělovat pouze sám Zeman nebo jeho rodina. „Bez souhlasu prezidenta nelze informovat ani si vyžádat žádné informace,“ řekl.

K aktuálnímu zdravotnímu stavu prezidenta se kancléř Vratislav Mynář nevyjádřil. Pondělní brífink na Pražském hradě byl bez dotazů novinářů, stejně jako v případě čtvrtečního vystoupení Zemanovy manželky Ivany s dcerou Kateřinou. První dáma tehdy žádala o trpělivost a čas na uzdravení pro svého manžela.

Mynář řekl, že Zeman si o své hospitalizaci vždy rozhodoval sám po doporučení svého ošetřujícího lékaře, ředitele Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslava Zavorala. „Převoz a hospitalizace pana prezidenta byly plánované,“ řekl.

Kancléř rovněž tvrdí, že byl osobně přítomen podpisu listiny, která svolává ustanovující schůzi Poslanecké Sněmovny na 8. listopadu, kterou ve čtvrtek prezentoval předseda Sněmovny Radek Vondráček. O pravosti podpisu začala veřejnost ihned spekulovat, protože příjmení Zemana se liší od většiny těch předchozích.

Mynář řekl, že mu Zeman osobně minulý týden uložil dokument připravit. „Aby nedocházelo k jakýmkoli spekulacím, požádal o účast předsedu Poslanecké sněmovny pana Vondráčka jako vykonavatele tohoto aktu, aby byl přímo osobně přítomen,“ tvrdil Mynář.

Namísto kancléře odpověděla Vystrčilovi ÚVN

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se minulé úterý obrátil na prezidentovu kancelář s žádostí o sdělení zdravotního stavu prezidenta a prognózu dalšího vývoje s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu. Odpověď ale nedostal, a proto se v pátek s obdobnou žádostí obrátil na ÚVN, kde Zeman týden leží na jednotce intenzivní péče. ÚVN v pondělí Vystrčilovi poskytla odpověď.

„Tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil. Vše od samého začátku směřuje pouze ke snaze zbavit pana prezidenta výkonu jeho pravomocí,“ kritizoval Vystrčila vedoucí prezidentské kanceláře.

Odpověď předsedovi Senátu nemocnice nezveřejnila, Vystrčil v pondělí večer po poradě se členy organizačního výboru vystoupil před novináři. Z dokumentu nemocnice přečetl, že prezident podle lékařského názoru není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Už v úterý má senátní komise začít řešit, zda prezidenta dočasně zbavit pravomocí. K využití článku 66 Ústavy je nutný souhlas většiny přítomných v obou komorách parlamentu.

K vyvrácení spekulací nedošlo, míní politici

„Čekal jsem o něco více,“ reagoval na Mynářův brífink šéf hnutí SPD Tomio Okamura. „Jedná se o prezidenta a měla by existovat informace, jestli je schopen vykonávat své pravomoci,“ řekl v České televizi.

Kancléř podle mnoha politiků neřekl nic nového, pouze zkritizoval Senát. „Tato tisková konference byla zcela zbytečná a vidím za ní jen snahu kancléře mlžit. Není důvod ji více komentovat, byla naprosto o ničem,“ napsal ČTK místopředseda a poslanec STAN Petr Gazdík.

„Tisková konference Vratislava Mynáře měla nulovou informační hodnotu,“ tweetovala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Kéž by kancelář prezidenta byla aspoň z desetiny tak užitečná jako Senát,“ dodala.

Přestaňte nám lhát, křičeli lidé kvůli Zemanovi v nemocnici pod okny Hradu

„Neříkal pan vedoucí Mynář, že bude dnes na briefingu vyvracet lži a uvádět informace o stavu prezidenta republiky na pravou míru? Proč to tedy neudělal?“ podivil se na Twitteru místopředseda lidovců Ondřej Benešík.

Zeman je v nemocnici, kde už strávil v září osm nocí, od neděle 10. října. Jeho ošetřující lékař jako důvod uvedl komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Spekuluje se, že prezident má vážně nemocná játra. Veřejnost i ústavní činitelé si stěžují, že nemají v současnosti dostatek informací o stavu prezidenta a jeho schopnosti projevit svobodně svou vůli a přijímat rozhodnutí.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč