Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prezident Zeman podepsal osm zákonů, je mezi nimi i volba hlavy státu z izolace

Prezident Miloš Zeman (23. srpna 2022) foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal osm zákonů. Mezi nimi je například možnost volby příštího prezidenta i v situaci, kdy bude dotyčný v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru. Dále i to, že posudkovým lékařům budou moci pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci, kteří nejsou lékaři.
  18:29

Nového prezidenta v lednu budou moci volit rovněž lidé, kteří se kvůli koronaviru nachází v karanténě nebo v izolaci. Budou mít možnost hlasovat z auta na zvláštních stanovištích či do speciálních přenosných schránek. Stanoviště pro hlasování bude podle zákona nejméně jedno na každý okres, v Praze jich má být nejméně pět. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, oznámil ve středu Hrad.

Voliči v karanténě či izolaci kvůli nemoci covid-19 měli podobnou možnost hlasování během koronavirové epidemie v senátních a krajských volbách před dvěma lety a loni při sněmovních volbách. Stejně jako tehdy budou moci hlavu státu vybírat lidé, kteří budou v karanténě v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna příštího roku, předpokládané finále o dva týdny později.

Pomoc posudkovým lékařům

Posudkovým lékařům budou moci pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci, kteří nejsou lékaři. Změnu přinese vládní novela o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Předloha je reakcí na dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů a bude účinná od ledna.

Lékařská posudková služba hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči. Dlouhodobě čelí kritice za dlouhé vyřizovací lhůty. Problémem je vedle nedostatku posudkových lékařů i to, že řada z nich je v důchodovém věku. Cílem nynějších změn je podle dřívějšího vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky posílení a zrychlení činnosti lékařské posudkové služby.

Zákon o národních sankcích

Díky podpisu zákonu o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustí závažných protiprávních jednání, bude stát moci zabránit jejich vstupu na své území či jim zmrazit majetek. Norma, která souvisí s ruskou agresí proti Ukrajině, umožní zavést restrikce také proti organizacím a režimům, které porušují lidská práva nebo používají teroristické metody a kybernetické útoky.

O zařazení na sankční seznam bude rozhodovat vláda na návrh ministerstva zahraničí. Ke stejnému ministerstvu mají směřovat námitky proti zařazení, rozhodovat o nich bude opět kabinet. Lidé na sankčním seznamu se budou moci bránit i prostřednictvím soudu, jímž bude prvoinstančně Městský soud v Praze. Zákon umožní využívat i jiné postihy než ty, které jsou uvedeny na sankčním seznamu EU.

Lhůta 48 hodin na převoz podezřelého

Převoz člověka podezřelého ze spáchání trestného činu ze zahraničí do České republiky bude muset policie zajistit do 48 hodin od chvíle, kdy ho od justičních orgánů cizího státu převezme. Lhůtu, která má zabránit neodůvodněným průtahům při transportu, zakotví novela o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech.

Předloha také na základě praxe stanoví, že současná lhůta pro dodání obviněného soudu nebo pro podání návrhu na vazební stíhání při zatčení činí až 24 hodin a v případě zadržení až 48 hodin.

Zpřísnění pravidel pro bezpilotní letouny

Pravidla pro používání bezpilotních letadel budou přísnější, aby odpovídala předpisům EU. Piloti těchto letounů budou potřebovat osvědčení, které získají po absolvování výuky a zkoušek. Regulace se bude týkat hlavně provozovatelů dronů.

Používané drony i jejich provoz se podle novely nově budou rozdělovat do tří kategorií - otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele a piloty.

Novela také zpřesňuje povinnost pojistit se proti škodám způsobeným jejich provozem a přesněji vymezuje podmínky pro využívání prostoru pro lety dronů.

Jednodušší zakládání obchodních korporací

Další novela má zjednodušit zakládání obchodních korporací. Úprava zákona počítá s tím, že například zápis společnosti do obchodního rejstříku už nebude podmíněn předchozím získáním živnostenského oprávnění. K založení společnosti s ručením omezeným budou moci zakladatelé použít vzorové společenské smlouvy, jež budou na webu ministerstva spravedlnosti.

Novelu zákonů v souvislosti s využíváním digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností a fungováním veřejných rejstříků má podle vlády zredukovat časovou náročnost a náklady spojené se zakládáním společností nebo s vytvářením poboček nejen v ČR, ale i v jiných členských státech EU. Zakladatelé nebo zástupci společnosti zakládající pobočku nebudou muset osobně navštívit žádný úřad veřejné moci s výjimkou důvodného podezření například ze zfalšování totožnosti.

Autoři: ,